لینک دانلود کتاب تغذیه مدرن 2014

 

لینک دانلود کتاب تغذیه مدرن 2014 ( Modern nutrition in health & diseases , 2014 )

Modern nutrition in health & diseasesموضوعات مرتبط: تغذیه Nutrition ، مقالات تخصصی (انگلیسی) ، منابع کارشناسی ارشد
[ شنبه دوم آبان ۱۳۹۴ ] [ 14:7 ] [ علی حق ظاهری ]
[ ]

سوالات آزمون های دکتری تغذیه و بیوشیمی و فیزیولوژی سال 89

[ دوشنبه سی ام خرداد ۱۳۹۰ ] [ 20:53 ] [ علی حق ظاهری ]
[ ]

power point سمینار های دانشجویان کارشناسی ارشد تغذیه اهواز

با تشکر از بچه های ارشد تغذیه ُ تو این بخش power pointهایی که تو سمینارهای مختلف ارائه دادن رو گذاشتم. امیدوارم که مثل همیشه براتون مفید باشه

 Systemic Lupus Erythematosus

  کبد چرب غیرالکلی

پپتید YY، اشتها و دریافت غذا 

آلودگی های شیمیایی فلزات سنگینموضوعات مرتبط: تغذیه Nutrition
[ دوشنبه ششم مهر ۱۳۸۸ ] [ 12:37 ] [ رحیم ابراهیمی ]
[ ]

نگاهی تازه به بافت چربی، یک ارگان فعال اندوکرینی به عنوان یکی از ریسک فاکتورهای ایجاد کننده سندرم مت

از آن جایی که چاقی و افزایش تجمع چربی در بدن به عنوان یکی از ریسک ها فاکتورهای سندرم متابولیک در نظر گرفته می شود.

مطالعات اخیر به بافت چربی به عنوان یک ارگان مهم و فعال اندوکرینی اشاره دارند که ترشح کننده گسترده ای از هورمون ها از جمله لپتین، گرلین، آدیپونکتین و رزستین است که در تنظیم متابولیسم انرژی نقش قابل توجهی ایفا می کند.

این مقاله مروری خلاصه ای از دانش اخیر در مورد لپتین و رسپتور آن و همچنین گرلین، آدیپونکتین و رزستین است.موضوعات مرتبط: تغذیه Nutrition

ادامه مطلب
[ شنبه بیست و یکم شهریور ۱۳۸۸ ] [ 16:18 ] [ رحیم ابراهیمی ]
[ ]

میوه و سبزی غنی از آنتی اکسیدان می تواند از سرطان های لنفی پیشگیری کند

میوه و سبزی غنی از آنتی اکسیدان می تواند از سرطان های لنفی پیشگیری کند

مطالعه ی جدیدی از Mayo Clinic بیان می کند که دریافت بالای میوه و سبزیجات غنی از آنتی اکسیدان می تواند ریسک پیشرفت لنفوم نان – هوجکین را کاهش دهد .

براساس یافته های منتشر شده در International Journal of Cancer دریافت های ویتامین C ، آلفا- کاروتن و پروآنتوسیانیدین ها به ترتیب با 22 ، 29 و 30% کاهش در ریسک لنفوم نان – هوجکین مرتبط بود .

محققان با سرپرستی دکتر James Cerhan گزارش کردند که سبزیجات زرد یا نارنجی و خانواده کلم شامل بروکلی کاهش ریسک بیشتری ایجاد می کنند .

با این وجود ، علارغم شناسایی مواد مغذی مشخص ، دکتر Cerhan و همکارانش یادآور شدند که این فواید به احتمال قوی از منابع غذایی آنتی اکسیدان ها می باشد نه مکمل ها .

آنها اظهار کردند : " اغلب مطالعات ارتباطی بین دریافت مکملی مواد مغذی آنتی اکسیدان نشان نداده اند که این پیشنهاد می کرد که احتمالاً ارتباطی از طریق غذا هم نباشد . "

"بین آنتی اکسیدان ها و سایر ترکیبات آنتی کارسینوژن در این غذاها اثر سینرژیکی وجود دارد که بیان می دارد که احتمالاً لازم است رویکردهای پیشگیری غذاها و گروه های غذایی را هدف گیری کنند و نه مواد مغذی منفرد و مخصوصاً مکمل ها "

لنفوم نان – هوجکین ( Non-Hodgkin Lymphoma , NHL ) سرطانی است که در سیستم لنفاوی شروع می شود و حدود 29 نوع مختلف از لنفوم را شامل می گردد. این بیماری ، سرطان بدخیم لنفی است و تنها تفاوت آن با بیماری هوجکین عدم وجود سلول های بسیار بزرگ است . براساس اطلاعات انجمن سرطان آمریکا ، هر ساله بیش از 50000 مورد جدید ( New case ) از این بیماری در آمریکا تشخیص داده می شود .

البته در این مطالعه دریافت بالای منگنز نیز از رژیم غذایی با حدود 40% کاهش ریسک مرتبط بود .

منبع خبر : http://www.nutraingredients-usa.com/Health-condition-categories/Cancer-risk-reduction/Antioxidant-rich-fruit-veg-may-prevent-lymph-cancers

 

 موضوعات مرتبط: تغذیه Nutrition
[ سه شنبه دهم شهریور ۱۳۸۸ ] [ 10:5 ] [ علی حق ظاهری ]
[ ]

توصیه هایی برای ماه مبارک رمضان

ü      سحری

ـــ هنگام سحری از مصرف غذاهای پرچرب ، مواد قندی و شیرینی خودداری کنید . زیرا مصرف زیاد غذاهای پرچرب باعث تشنگی می شود و مواد قندی نیز باعث افزایش ناگهانی انسولین در خون شده و در نتیجه قندخون افت کرده و می تواند عوارضی همچون سرگیجه ، ضعف ، بی حالی ، پرخاشگری و عصبانیت به وجود آورد .

ـــ در وعده سحری از غذاهای حاوی فیبر مانند میوه و سبزیجات بیشتر استفاده شود.

ـــ وجود غلات و حبوبات در وعده سحری مفید است .

ـــ مصرف بیش از حد گوشت در سحری توصیه نمی شود .

ـــ مصرف زیاد آب در بین وعده ها از جمله سحری توصیه نمی شود.

ـــ از مصرف ادویه جات و نیز غذاهایی مانند کله پاچه در سحری اجتناب کنید .

 

ü      افطاری

ـــ روزه خود را با چند عد خرما ، کشمش یا مقداری عسل همراه با یک استکان چای یا شیر ولرم افطار کنید و بین افطار و شام خود فاصله ای در نظر بگیرید.

ـــ شام خود را با غذاهای سبک ویا پرفیبر مثل سوپ ، سبزیجات یا سالاد شروع کنید .

ـــ دقت کنید که شروع افطاری یا شام نباید با نوشیدنی خنک باشد .

 

ü      توصیه های کلی

ـــ از پرخوری اجتناب کنید.

ـــ با آرامش غذا بخورید.

ـــ از تمام گروه های غذایی با انتخاب های مناسب و با رعایت تنوع استفاده کنید .

ـــ در زمان بین افطاری تا سحری ، آب کافی بنوشید ( البته با رعایت فاصله از صرف غذا )موضوعات مرتبط: تغذیه Nutrition
[ شنبه هفتم شهریور ۱۳۸۸ ] [ 13:22 ] [ علی حق ظاهری ]
[ ]

ارتباط لیکوپن با عروق خونی سالم تر

ارتباط لیکوپن با عروق خونی سالم تر

مطالعه جدیدی بیان می کند که سطوح بالای لیکوپن در خون با سختی کمتر شریان ها مرتبط است . بر اساس مطالعه ای بر روی 264 زن که در ژورنال Atherosclerosis منتشر شده است ، همچنین زنان با بالاترین سطوح لیکوپن پایین ترین سطوح  LDLکلسترول اکسید شده را داشتند .

اکسیداسیون LDL نقش مهمی در پیشرفت آتروسکلروز یا سخت شدن شریان ها بازی می کند . افزایش مقاومت LDL به اکسیداسیون ، احتمالاً پیشرفت بیماری را به تعویق می اندازد .

این محققان به سرپرستی Jong Ho Lee از گروه غذا و تغذیه دانشگاه Yonisei در کره جنوبی نوشتند: یافته های ما پیشنهاد می کند که غلظت های سرمی لیکوپن ممکن است یک نقش مهم در مرحله ابتدائی آتروسکلروز بازی کند .

آنها افزودند : در ضمن ، کاهش تغییر اکسیداتیو LDL مانند غلظت پایین LDL اکسید شده و اندازه بزرگ ذره LDL ممکن است یکی از مکانیزم هایی باشد که توسط لیکوپن می تواند سختی شریان ها و ریسک CVD را کاهش دهد .

اطلاعات بیشتر در مورد لیکوپن

لیکوپن آنتی اکسیدانی است که در میوه و سبزیجات قرمز و بنفش رنگ وجود دارد . نشان داده شده است که هر 2 فرم طبیعی و سنتتیک آن فوایدی برای قلب ، فشارخون ، پروستات ، استئوپروز ، پوست و اثرات دیگر دارد .

همچنین به عنوان رنگ دهنده غذا استفاده شده و نیز به دلیل خصوصیات عملکردی اش در مکمل های غذایی و برخی فرآورده های غذایی و نوشیدنی کاربرد دارد .

جزئیات مطالعه

محققین کره ای از زنان با سن 31 تا 75 سال به منظور اندازه گیری سطوح خونی لیکوپن و سایر کاروتنوئیدها نمونه های خون گرفتند . سختی شریان ها با روش baPWV اندازه گیری شد .

بر اساس نتایج آنها ، زنان با بالاترین سطح متوسط خونی لیکوپن ( بیشتر از 0.0431 میلی مول در لیتر ) در مقایسه با افراد در پایین ترین سطح متوسط خونی لیکوپن ( کمتر از 0.0342 میلی مول در لیتر ) پایین ترین مقادیر baPWV را داشتند .

بعلاوه این زنان سطوح LDL اکسید شده پایین تر و ذرات LDL بزرگتر داشتند . سطوح پروتئین واکنشی C ، مارکری از التهاب ، نیز در در زنان با بالاترین سطوح لیکوپن ، پایین تر بود .

 

منبع خبر : http://www.nutraingredients.com/Research/Lycopene-linked-to-healthier-blood-vessels

 موضوعات مرتبط: تغذیه Nutrition
[ جمعه سی ام مرداد ۱۳۸۸ ] [ 0:9 ] [ علی حق ظاهری ]
[ ]

ارتباط روغن های ماهی امگا 3 با کیفیت بهتر اسپرم

ارتباط روغن های ماهی امگا 3 با کیفیت بهتر اسپرم

تحقیق جدیدی بیان می دارد که مردان نابارور نسبت به مردان بارور سطوح پایین تری از اسیدهای امگا 3 در اسپرمشان دارند . پس احتمال مکمل یاری برای افزایش کیفیت اسپرم مطرح می شود.

براساس یافته های مطالعه ای در ایران بر روی 150 مرد که در ژورنال Clinical Nutrition منتشر شده است ، همچنین نسبت امگا 6 به امگا 3 در مردان عقیم بالاتر است .

این مطالعه با سرپرستی دکتر محمدرضا صفری نژاد از دانشگاه شهید بهشتی در تهران انجام شده است و نتایج آن پیشنهاد می کند که بایستی برای ارزیابی فواید بالقوه مکمل یاری اسیدهای چرب امگا 3 به عنوان یک رویکرد درمانی در مردان عقیم تحقیق صورت گیرد .

آنها اضافه کردند که براساس اطلاعات ما ، این اولین مطالعه ای است که ارتباط اسیدهای چرب امگا 3 و امگا 6 بر کیفیت اسپرم و ظرفیت آنتی اکسیدان مایع سمینال در مردان نابارور و بارور را بررسی می کند . بنابراین یادآور شدند که برای تأیید نتایج مطالعه حاضر نیاز به مطالعات آینده نگر جامع تری است .

جزئیات مطالعه

صفری نژاد وهمکارانش سطوح PUFA را در پلاسمای خون و اسپرماتوزوای 82 مرد عقیم که از تولید معیوب اسپرماتوزوا رنج می بردند و 78 مرد بارور اندازه گیری کردند . بخوص سطوح اسیدهای چرب امگا 3 شامل ALA و EPA و DHA و سطوح اسیدهای چرب امگا 6 مثل لینولئیک اسید ( LA ) و آراشیدونیک اسید ( AA ) را بررسی کردند .

براساس نتایج آنها مردان بارور سطوح خونی و اسپرمی بالاتری از 3 اسیدچرب امگا 3 دارند. در ضمن در مردان نابارور به طور معنی داری نسبت خونی اسیدهای چرب امگا 6 به امگا 3 بالاتر بود . این محققان افزودند سطوح AA در مردان عقیم بالاتر و نیز نسبت های AA به DHA و EPA نیز بیشتر بود . همچنین نسبت AA به DHA یا EPA با شمارش پایین تر اسپرم و تحرک کمتر آن مرتبط بود.

نسبت بالای اسیدهای چرب امگا 6 در اسپرماتوزوا یک خصوصیت بارز مردان عقیم است . مدارک زیادی وجود دارد که ترکیب اسیدهای چرب غشاهای اسپرم ، خصوصیات فیزیولوژیکی آنها را تعیین می کند .

داده ها از اثر سودمند احتمالی مکمل یاری اسیدهای چرب امگا 3 در بیماران با تولید معیوب اسپرم پشتیبانی می کند .

 

منبع خبر : http://www.nutraingredients.com/Research/Omega-3-fish-oils-linked-to-better-semen-qualityموضوعات مرتبط: تغذیه Nutrition
[ پنجشنبه بیست و نهم مرداد ۱۳۸۸ ] [ 12:12 ] [ علی حق ظاهری ]
[ ]

پروبیوتیک ها می توانند علائم سرماخوردگی و آنفلوانزا را در کودکان کاهش دهند

پروبیوتیک ها می توانند علائم سرماخوردگی و آنفلوانزا را در کودکان کاهش دهند

مطالعه جدیدی بیان می دارد : مکمل یاری روزانه با شاخه های لاکتوباسیلوس و بیفیدوباکتریوم می تواند بروز سرماخوردگی و علائم شبه آنفلوانزا را در کودکان تا 50% کاهش دهد .

بر اساس یافته های منتشر شده در ژورنال Pediatrics ترکیبی از 2 شاخه با کاهش در بروز تب تا 73 % ، کاهش آبریزش بینی تا 59% و کاهش در بروز سرفه تا 62% مرتبط بود .

مکمل یاری رژیمی پروبیوتیک به صورت روزانه در طول ماه های زمستان یک راه موثر و ایمن برای کاهش تب ، آبریزش بینی و سرفه ، مجموع مدت این علائم ، تجویز آنتی بیوتیک ها و روزهای غیبت از مدرسه ( مرتبط با بیماری ) بود .

لاکتوباسیلوس اسیدوفیلوس NCFM به تنهایی بروز تب را ٪53 ، آبریزش بینی را 28% و بروز سرفه را 41% کاهش داد .

 

منبع خبر : NutraIngredients.comموضوعات مرتبط: تغذیه Nutrition
[ دوشنبه دوازدهم مرداد ۱۳۸۸ ] [ 13:50 ] [ علی حق ظاهری ]
[ ]

رژیم غنی از مواد مغذی و GI پایین ریسک بیماری چشم را کاهش می دهد

رژیم غنی از مواد مغذی و GI پایین ریسک بیماری چشم را کاهش می دهد

براساس نتایج یک مطالعه جدید ، رژِیمی که شامل مواد مغذی کلیدی و غذاها با شاخص گلیسمی پایین باشد احتمالاً ریسک تخریب وابسته به سن ماکولا ( AMD ) را کاهش می دهد.

محققان آمریکایی نشان دادند که الگوهای خاص دریافت غذا با کاهش قابل توجه ریسک تخریب وابسته به سن ماکولا ( AMD ) مرتبط هستند که گفته می شود اولین مطالعه ای است که ترکیب این فاکتورها را آنالیز می کند .

مطالعات ابتدایی اثرات پیشگیری کننده از AMD مربوط به چند ماده مغذی و یک رژیم با GI پایین را نشان داده بود . در تحقیق جدید که توسط Chung-Jug Chiu از دانشگاه Tufts رهبری می شد ، مشاهده شد که شرکت کنندگانی که رژیم آنها حاوی سطوح بالتر مواد مغذی محافظت کننده و غذاهایی با GI پایین بود در پایین ترین ریسک برای AMD اولیه و پیشرفته قرار داشتند .

مقدار GI یک غذا بر این اساس است که کربوهیدرات آن با چه سرعتی قند خون را افزایش می دهد غذاهای با GI پایین اثر کمتری در نوسانات قند خون دارند . این مطالعه در ژورنال افتالمولوژی مربوط به آکادمی افتالمولوژی آمریکا منتشر شده است . منابع غذایی مواد مغذی که سلامت چشم را حمایت می کنند شامل : مرکبات ، روغن های گیاهی ، مغزها ، غلات کامل و سبزیجات برگ سبز تیره و ماهی آب سرد است .

AMD بیماری است که شبکیه را تحت تاثیر قرار می دهد . AMD پیشرفته می تواند بینایی مرکزی و شفاف را تخریب کند . AMD علت اصلی کوری در افراد بالای 55 سال در کشورهای غربی است.

داده ها برای 4003 شرکت کننده در مطالعه بیماری چشمی وابسته به سن تجزیه وتحلیل شد. سطوح مواد مغذی پیشگیری کننده از AMD شامل ویتامین C , E ، روی ، لوتئین ، زیزانین و اسیدهای چرب امگا-3 ( EPA و DHA ) و همچنین غذاهای با GI پایین با استفاده از گزارش های دریافت غذای شرکت کنندگان مورد ارزیابی قرار گرفت . امتیاز فاکتورهای غذایی در مجموع محاسبه شد و امتیازات با ریسک AMD بر اساس عکس های تشخیص چشم مرتبط بود . نویسندگان یادآور شدند ه بتاکاروتن که در مطالعات ابتدایی ارزیابی شد بر سطوح ریسک در این آنالیز اثر نداشت .

منبع خبر : NutraIngredients-USA.com

 موضوعات مرتبط: تغذیه Nutrition
[ یکشنبه بیست و هشتم تیر ۱۳۸۸ ] [ 15:10 ] [ علی حق ظاهری ]
[ ]

ارتباط سلنیوم با ریسک پایین تر سرطان پوست

ارتباط سلنیوم با ریسک پایین تر سرطان پوست

بر اساس یک مطالعه جدید توسط محققان هلندی و استرالیایی سطوح بالاتر سلنیوم در خون می تواند بروز سرطان پوست را حدود 60 % کاهش دهد .

طبق گزارش محققین که در Cancer Epidemiology,Biomarkers & Prevention نوشته شده این ماده معدنی با کاهش ریسک هم در کارسینوم سلول پایه ( BCC ) و هم کارسینوم سلول سنگفرشی ( SCC ) مرتبط است. از طرف دیگر براساس گزارش محققان Queensland Institute of Medical Research و دانشگاه Queensland و Maastricht سطوح خونی کاروتنوئیدها و آلفا توکوفرول ( ویتامین E ) با هیچ تاثیری در ریسک سرطان پوست مرتبط نبودند .

در ایالات متحده هر سال بیش از 1.5 میلیون نفر مبتلا به سرطان پوست تشخیص داده می شود .Jolieke van der pols  و همکارانش 485 فرد بالغ را به طور تصادفی از یک جامعه استرالیایی انتخاب و آزمایش کردند. در حالی که هیچ ارتباطی بین سطح سرمی کاروتنوئیدها و آلفا توکوفرول با بروز BCC و SCC ثبت نشده بود محققان یک ارتباط بین سطح سلنیوم و هر دو فرم سرطان  ملاحظه کردند .

بالاترین سطح متوسط سلنیوم ( بین 1.3 و 2.8 میکرومول در لیتر) در مقایسه با پایین ترین سطح متوسط سلنیوم ( بین 0.4 و 1.0 میکرومول در لیتر ) با 57% کاهش در بروز BCC و 64% کاهش در بروز SCC مرتبط بود .

این محققان نوشتند : " غلظت های بالای سرمی سلنیوم با حدود 60% کاهش در بروز BCC و SCC مرتبط هستند در حالی  که غلظت های سرمی کاروتنوئیدها یا آلفاتوکوفرول با بروز سرطان پوست مرتبط نیستند .

منبع خبر : NutraIngredients-USA.com

 موضوعات مرتبط: تغذیه Nutrition
[ شنبه بیست و هفتم تیر ۱۳۸۸ ] [ 12:1 ] [ علی حق ظاهری ]
[ ]

تغذیه ، چرخه ی خواب و بیداری و اختلال خواب

خواب بنا برتعریف عبارت است از نوعی حالت عدم هوشیاری که با تحريک حسی می توان شخص را از آن حالت در آورد. انسان تقريباً يک سوم از زندگی خود را در خواب سپری می کند. هدف از خواب حفظ و باز سازی سلول های عصبی  مرکزی است .

پژوهشگران معتقد هستند که دو نوع کاملاًمتفاوت خواب وجود دارد: خواب موج آهسته[1] وخواب همراه با  حرکات سریع چشم[2].خواب موج آهسته عمیق و آرامش بخش بوده، با کاهش تونوس عروق محیطی، فشار خون،  سرعت تنفس و میزان متابولیسم همرا ه است. در خواب REM مغز کاملا̋ فعال است و عضلات اسکلتی منقبض می شوند. این نوع خواب 10 – 5 دقیقه طول می کشد و تقریباً هر 90 دقیقه یکبار تکرار می شود...موضوعات مرتبط: تغذیه Nutrition

ادامه مطلب
[ سه شنبه بیست و پنجم فروردین ۱۳۸۸ ] [ 15:34 ] [ رحیم ابراهیمی ]
[ ]

power point سمینارهای دانشجویان تغذیه شبانه 84

[ دوشنبه بیست و چهارم فروردین ۱۳۸۸ ] [ 14:29 ] [ رحیم ابراهیمی ]
[ ]

منابع کارشناسی ارشد

 

با توجه به پیشنهاد بازدید کنندگان محترم در این پست منابع آزمون کارشناسی ارشد تغذیه رو خدمتتون معرفی می کنیم :

 

تغذیه اساسی و کاربردی ( ضریب 4) ۶۰ سوال

1-     Modern Nutrition in Health & Disease , 10th edition , 2006

2-     Krause's food , nutrition & diet therapy , 12th edition , 2008

3-     Human Nutrition & dietetics , 11th edition , 2005

 

بیوشیمی عمومی ( ضریب 2 ) ۳۰ سوال

1-     Lehninger , Principles of Biochemistry

2-     Devlin , Text book of Biochemistry

 

فیزیولوژی ( ضریب 2 ) ۳۰ سوال

1-    فیزیولوژی پزشکی گایتون

 

زبان انگلیسی ( ضریب 2 ) ۴۰ سوال

1-     reading & thinking in English جلدهای 1و2و3

2-     reading through interaction جلدهای 2و3

3-     Expanding reading skills

4-     Developing reading skills

5-     mosaic 1 Reading ( intermediate – hiagh intermediate )

 

مدت آزمون 1۶0 دقیقهموضوعات مرتبط: تغذیه Nutrition ، منابع کارشناسی ارشد
[ چهارشنبه نهم بهمن ۱۳۸۷ ] [ 10:57 ] [ علی حق ظاهری ]
[ ]

ضرورت توجه بیشتر به تغذیه کارگران (گفتگویی با دکتر رضا امانی)

 

ضرورت توجه بیشتر به تغذیه کارگران


نخستین طرح تحقیقاتی جامع برای بررسی کمی و کیفی تغذیه کارگران در کشور آغاز شده است.


پروانه حجت: کارگران، قشر زحمتکش جامعه را تشکیل میدهند که باید از لحاظ سلامت، بهداشت و تغذیه هم مورد توجه قرار گیرند. کارگرانی که در بخشهای مختلف جامعه مشغول به کارند از جهات مختلف همانند شرایط آبوهوایی، وضعیت اقلیمی، ساعات کار، فشار کار و میزان آسیبهای احتمالی ناشی از محیط کار با هم تفاوت دارند، از این رو وضعیت تغذیه آنها نیز باید با توجه به شرایط ویژهای که دارند مورد بررسی قرار گیرد.


دکتر رضا امانی ، متخصص تغذیه و مدیر گروه آموزشی تغذیه دانشگاه علوم پزشکی جندی شاپور اهواز و مهندس احمد حسینی ، عضو هیئت علمی این دانشگاه، در راستای ارتقای وضعیت تغذیه کارگران، آغاز به راهاندازی طرحی تحقیقاتی تحت عنوان «طرح جامع بررسی کمی و کیفی وضعیت تغذیه و ارائه الگوی غذایی مناسب برای کارکنان شرکت ملی حفاری ایران»، کردهاند که اولین تحقیق جامع در نوع خود به حساب می‌آید.


دکتر امانی، در توضیح این طرح تحقیقاتی می‌گوید: تاکنون، چه در سطح بینالمللی و چه در سطح کشور، طرحی به این شکل نداشتهایم. تفکر آغازین این طرح 4 سال پیش شکل گرفت؛ در واقع در آن سال طی جلساتی که با مدیران عامل و مسئولان مناطق نفتخیز شرکت ملی نفت ایران داشتیم، جایگاه تغذیه را در بهرهوری نیروی کار و ارتقای سطح تولید و از سوی دیگر در افزایش رضایتمندی و کیفیت زندگی کارگران، تشریح کردیم. به دنبال این جلسات و صحبتهای مقدماتی، شرکتهای مختلف تابع شرکت نفت و همینطور شرکت ملی حفاری ایران علاقهمند به ایجاد ارتباط علمی با دانشگاه شدند و پیشنهاد طرحهای تحقیقاتی مشترک را دادند.


عضو هیئت علمی دانشگاه اهواز ضمن تاکید بر شیوع بالای بیماریهای مزمن از جمله چاقی، دیابت نوع2 ، هیپرلیپیدمی و همینطور پرفشاری خون در بین کارکنان این شرکتها، ادامه می‌دهد: طرح پژوهشی حاضر با هدف ارزیابی کلی وضعیت تغذیه و تندرستی کارکنان شرکت ملی حفاری ایران ارائه شده است. در فاز اول این طرح، 8 دکل حفاری در سطح استان و پس از آن در سراسر کشور و همینطور سکوهای خلیج فارس و در فاز سوم، پرسنل ستادی مورد ارزیابی قرار خواهند گرفت. ما هماکنون در نمونهگیری مقدماتی فاز 1 هستیم و خبر آغاز این طرح پژوهشی در خبرنامه تغذیه سازمان ملل متحد نیز درج شده است.


دکتر امانی با اعلام اینکه در این طرح تحقیقاتی، کلیه شاخصهای تنسنجی، بالینی و بیوشیمیایی خون شامل پروفایل لیپیدی، قند، اوره و کراتینین و همچنین رژیم غذایی مورد ارزیابی قرار میگیرد، خاطر نشان ساخت که در این طرح تحقیقاتی، 2 نوآوری نیز دیده میشود که وی آنها را اینگونه تشریح کرد: ما در این طرح، انرژی مصرفی مشاغل مختلف حفاری را  که روی دکلها کار میکنند، اندازه میگیریم و سپس با روش «بیو ایمپدانس»، چربی بدن آنها را نیز اندازهگیری میکنیم که این کار تا کنون در ایران و جهان انجام نشده است.


دکتر امانی در مورد اهمیت اینگونه طرحها می‌افزاید: مشکلات بومی، راه حلهای بومی دارد. به این معنا که ما نمیتوانیم برای رفع مشکلات تغذیهای که در کشورمان وجود دارد صرفا به دستورالعملهایی که در کتابهای خارجی آمده است بسنده کنیم و باید با مطالعات، خلاقیت و تعدیل و اصلاح ایده اولیه، ایدههای جدیدی ابداع و نیازهایمان را مرتفع کنیم.


دانشیار دانشگاه جندی شاپور اهواز در پاسخ به این سوال که چرا کارگران را به عنوان گروه هدف برگزیده است؛ می‌گوید: به این دلیل که شرایط کاری بسیار سنگین و دشواری دارند؛ تا حالا به تغذیه آنها توجه ویژهای نشده است؛ آمارهای محدود و پراکندهای در دست است که نشان میدهد بیماریهای مزمن همانند بیماریهای قلبی، ازدیاد چربی خون و ... در میان آنها شیوع بالایی دارد؛ ترومای ناشی از محیط کار سلامت آنها را تهدید میکند؛ شرایط نوبتکاری و شیفت شب دارند و همچنین به علت استرسهای شدید کاری. معمولا به دلیل کمبود اوقات فراغت و امکان تفریح، کارگران در مواقع استرس و فشار کاری بالا، به خوردن و حتی پرخوری پناه میآورند و دچار مشکلات ناشی از پرخوری و بدخوری همانند اضافه وزن، چربی و فشار خون بالا میشوند ضمن اینکه فرصت و امکان انجام ورزش را نیز پیدا نمیکنند. در عین حال استرس، خود از عوامل اثرگذار بر چربی و فشار خون است.


دکتر امانی در پایان پیشبینی می‌کند در تابستان 1388 نتایج اولیه این طرح بهدست آید و بر اساس نتایج اولیه، برنامه‌های آموزش کارکنان آغاز خواهد شد.


موضوعات مرتبط: تغذیه Nutrition
[ چهارشنبه دوم بهمن ۱۳۸۷ ] [ 20:13 ] [ علی حق ظاهری ]
[ ]

شبه ويتامين ها: تبليغات يا واقعيات

 

       شبه ويتامين ها دسته ای از ترکيبات غذايی هستند  که به علت وجودشان در غذا در مقادير کم و نياز بدن به آنها خصوصياتی شبيه ويتامين ها دارند ولی ضرورت آنها برای بقا به خوبی مشخص نشده است.دراين مقاله به چند مورد از شبه ويتامين ها اشاره می شود

موضوعات مرتبط: تغذیه Nutrition

ادامه مطلب
[ یکشنبه بیست و نهم دی ۱۳۸۷ ] [ 12:7 ] [ رحیم ابراهیمی ]
[ ]

تغذیه و میگرن!

 

واژه میگرن از لفظ یونانیHemicrain( به معنی" نیمی از سر") گرفته شده است كه خود این كلمه ریشه در زبان مصری دارد. میگرن، نوعی اختلال سردرد است كه با تركیب متنوعی از تغییرات عصبی و گوارشی مشخص می شود. درد میگرن اغلب اوقات به صورت درد ضربان دار یك طرفه است كه ابتدا خفیف است و كم كم شدید می شود. دردهای میگرنی در همه موارد با بی اشتهایی و تهوع و گاهی اوقات با استفراغ همراه هستند.

درهنگام حملات میگرنی، بیماران به وضوح دچار تحمل نكردن نورهستند( فوتوفوبی) و برای استراحت، به محلی تاریك می روند. ممكن است تحمل نكردن صدا( فونوفوبی) و گاهی اوقات تحمل نكردن بوها (Osmophobia) نیز وجود داشته باشد. در كودكان، میگرن اغلب با حملات دردشكم، بیماری حركت(Motion Sickness) و اختلالات خواب همراه است. شروع دیررس میگرن( در سنین بالای 50 سال) نادر است؛ با وجود این، عود میگرنی كه بهبود یافته است، غیرمعمول نیست.موضوعات مرتبط: تغذیه Nutrition

ادامه مطلب
[ یکشنبه بیست و نهم دی ۱۳۸۷ ] [ 12:1 ] [ رحیم ابراهیمی ]
[ ]

چند نکته در مورد چای

چای در پیشگیری از بیماری های قلبی و سرطان موثر است . چای به کاهش کلسترول کمک می کند و حتی در استحکام دندان ها تاثیر دارد . از طرف دیگر چای جذب املاحی مثل کلسیم و آهن را کاهش می دهد  و می تواند زمینه کم خونی رو ایجاد نماید . پس بالاخره چای مفیده یا نه ؟!

چای اگه بدرستی تهیه و مصرف بشه می تونه فواید بسیاری داشته باشه اما آیا اینکارو می کنیم ؟

در مورد دم کردن چای باید بگیم که زمان دم کردن چای بین ۱ تا ۵ دقیقه در آب ۹۰ درجه است و بعد از این زمان باید تفاله های چای را خارج کرد . ولی متاسفانه بنده که ندیدم کسی این طور چای درست کنه .

نکته ای هم که در مورد مصرف چای هست اینه که همزمان با مصرف غذا نباشه یا بعد از صرف غذا . ۱ ساعت قبل و تا  ۲-۳ ساعت بعد از غذا از نوشیدن چای خودداری کنید .

اگر مسائل گفته شده رو رعایت می کنید مطمئن باشید چای برای شما مفیده !موضوعات مرتبط: تغذیه Nutrition
[ چهارشنبه چهارم دی ۱۳۸۷ ] [ 7:33 ] [ علی حق ظاهری ]
[ ]

الکل

اثرات مصرف الکل

اثرات مصرف الکل به خوبی شناخته شده اند . الکل یک ماده سمی و اعتیادآور است که باعث سیروز کبدی ، آسیب مغزی شده و ریسک بیماری های قلبی و برخی انواع سرطان را افزایش می دهد و در صورتی که در دوران بارداری مصرف شود ، منجر به نقص های تولدی بیشماری می گردد. حتی مقادیر نسبتاً کم الکل می تواند باعث نقایص تولدی شود و ممکن است ریسک سرطان سینه را افزایش دهد . اگرچه الکل انرژی تأمین می کند ( 7 Kcal g ) و به عنوان غذا محسوب می شود اما مغذی نبوده ، برای بدن ضروری نمی باشد و هیچ عملکرد ضروری انجام نمی دهد .

          چون الکل سمی بوده و ریسک بسیاری از بیماری ها را هم افزایش می دهد ، راهنمایی های رژیمی آمریکایی ها توصیه می کند که اگر شما نوشیدنی الکلی مصرف می کنید ، بسیار با اعتدال باشد . نوشیدن در حد اعتدال به صورت حداکثر یک واحد برای زنان و 2 واحد برای مردان تعریف می شود . هر واحد نیز به صورت زیر تعریف می شود :

 • 12 اونس آبجو ( حدود 150 kcal )
 • 5 اونس شراب ( حدود 100 kcal )
 • 1.5  اونس نوشیدنی 80% الکل ( مشروب قوی مثل ودکا یا ویسکی ؛ حدود 100 kcal )

 

در صورتی که 7 یا 8 واحد در یک شب بنوشید و سپس 6 شب از نوشیدن اجتناب کنید ، باز هم این مصرف متعادل نیست . این نوع رفتار ، نوشیدن عیاشی ( میگساری ) گفته می شود که به صورت مصرف حداقل 4 واحد در یک بار برای زنان و حداقل 5 واحد در یک بار برای مردان تعریف می شود . میگساری در بین دانشجویان ( در آمریکا ) رایج است و به صورت مکررتر در افرادی با سابقه قبلی نوشدن الکل ، سابقه خانوادگی سوء مصرف الکل ، در اعضای تیم های قهرمانی اتفاق می افتد.

آثار منفی میگساری شامل آسیب کبدی ، دهیدراتاسیون ، از دست دادن هوشیاری و آسیب به مغز و قلب ؛ به علت انباشته شدن سریع الکل در خون می باشد . علاوه بر اثرات جسمی میگساری نتایج رفتاری آن شامل شخصیت آسیب دیده ، مشکلات آکادمیک ، جراحت و رانندگی در حال مستی می باشد . یک مطالعه جالب در دانشگاه جان هاپکینز انجام شده و ارتباط بین دریافت الکل و تصادف دوچرخه سواران دیده شده است . از 124 تصادف در ماری لند که با دوچرخه سواران 15 سال و بالاتر مرتبطند ، 24% از آنهایی که مرده اند و 9% از آنان که به طور جدی زخمی شده اند ، سطوحی از الکل در خونشان بود . بنابرابن زمان رانندگی با خودرو یا دوچرخه سواری اگر الکل مصرف کرده باشید شانس آسیب جسمی یا مرگ شما به طور معنی داری افزایش می یابد . جوانان زیادی در محیط های دانشگاهی در نتیجه میگساری مرده اند ، که خطر جدی این رفتار را آشکار می کند .

افرادی که به کلی باید از مصرف نوشیدنی الکلی اجتناب کنند ، عبارتند از :

Ø      کودکان و نوجوانان

Ø      افراد از هر سنی که نمی توانند نوشیدنشان را به سطح اعتدال محدود کنند

Ø      زنانی که فکر می کنند یا واقعاً باردار هستند

Ø      افرادی که قصد دارند هر نوع وسیله نقلیه ای را برانند ، با ماشین آلات کار کنند یا در سایر فعالیت هایی که به توجه ، مهارت یا تعادل نیاز دارند ، شرکت کنند .

Ø      افرادی که دارو مصرف می کنند و می تواند با الکل تداخل کند

 

مطالعاتی وجود دارد که نشان می دهد مصرف منظم و متعادل شراب سرخ ریسک بیماری قلبی را کاهش می دهد . الکل شراب احتمالاً جزئی مفید باشد ، همچنان که می تواند غلظت خون را کاهش دهد و اثرات مفیدی  در سطح کلسترول دارد. اگرچه نوشیدن شراب سرخ می تواند بعضی فواید سلامتی را داشته باشد ، اما شما می توانید ریسک بیماری قلبی را به طور مؤثرتر و بیشتری با رفتارهایی مثل مصرف کمتر چربی کل و چربی اشباع ، کاهش دریافت سدیم و ورزش منظم کاهش دهید .

به طور جالبی یک مطالعه اخیر نشان داده که مصرف فقط یک واحد نوشیدنی الکلی در روز به طور معنی داری ریسک سرطان سینه را افزایش می دهد . تحقیقات بیشتری در این مورد نیاز است ولی با این وجود ، از قبل می توان گفت دریافت متعادل الکل می تواند یک ریسک فاکتور برای سرطان سینه باشد . با توجه به این اطلاعات شما باید قادر باشید که ببینید هیچ دلیل قوی و محکمی برای تشویق مردم به مصرف نوشیدنی های الکلی بر یک اساس اصولی وجود تدارد .

منبع : “nutrition : an applied approach” , 2005موضوعات مرتبط: تغذیه Nutrition
[ دوشنبه بیست و پنجم آذر ۱۳۸۷ ] [ 12:58 ] [ علی حق ظاهری ]
[ ]

اسلاید هورمونهای روده ای در کنترل اشتها

[ شنبه نهم آذر ۱۳۸۷ ] [ 15:35 ] [ علی حق ظاهری ]
[ ]

اشتها

 

(( هورمون های روده ای در کنترل اشتها ))

مقدمه:

امروزه چاقی یکی از بزرگترین تهدیدهای سلامتی در جوامع بخصوص کشورهای پیشرفته می باشد . به منظور طراحی رژیم های لاغری و یا داروهای مؤثر در درمان چاقی ، دانستن فیزیولوژی طبیعی کنترل اشتها و پاتوفیزیولوژی چاقی ضروری است . هیپوتالاموس ورودی های هورمونی و عصبی را تدجمه ، تفسیر و هماهنگ می کند تا غذا خوردن و مصرف انرژی متعادل را برای بدن فراهم کند .

شواهد اخیر پیشنهاد می کند که هورمون های روده ای مشخصی – گرلین ، پلی پپتید YY ، پلی پپتید پانکراسی ( PP ) ، پپتید شبه گلوکاگون-1 ( GLP-1 ) ، اکسینتومودولین ( Oxyntomodulin ) – یک نقش فیزیولوژیک در کنترل سیری از طریق هیپوتالاموس دارند . سیستم هورمون های روده ای تنظیم کننده اشتها یک پتانسیل بالقوه ای در طراحی داروهای ضدچاقی نشان می دهند .

چاقی اپیدمیک :

شیوع چاقی در بزرگسالان در انگلیس و ولز  از 6% مردان و 8% زنان در سال 1980 به 17% مردان و 21% زنان در سال 1998 افزایش یافت . افزایش های مشابهی در سراسر کشورهای پیشرفته مشاهده میشود و شروع به انعکاس در کشورهای در حال توسعه کرده است . نتایج چنین اپیدمی بیشتر از علم محض است. چاقی مرگ آور است . افراد چاق افزایش معنی داری در مرگ و مید و همین طور افزایش ریسک دیابت نوع2 ، بیماری قلبی-عروقی و انواع خاصی از سرطان را نشان می دهند . حتی کاهش وزن نسبتاً کم می تواند مرگ و میر و بیماریهای مرتبط با چاقی را کاهش دهد .

مکانیزم های مرکزی کنترل اشتها :

هیپوتالاموس منطقه کلیدی CNS است که در تنظیم اشتها درگیر است . آزمایشات اولیه منجر به فرضیه (( مرکز دوتایی )) شد که پیشنهاد می کرد هسته ی بطنی میانی هیپوتالاموس VMN ( ventromedial nucleus ) مرکز سیری و هیپوتالاموس جانبی ( lateral ) مرکز گرسنگی است . در طول زمان این تصویر ساده تغییر کرد و به یک مدل پیچیده و سطح بالا تبدیل شد که بیان می دارد تعدادی از مسیرهای نورونی مجزا بین هسته های مشخصی از هیپوتالاموس یک شبکه نورونی پیچیده و منسجمی تشکیل می دهند . تصور می شود که نوروترانسمیترها و تنظیم کننده های زیادی در کنترل هیپوتالاموسی اشتها درگیر باشند .

هیپوتالاموس یک تعداد ورودی هورمونی و عصبی را تفسیر و هماهنگ می کنند تا غذا خوردن و مصرف انرژی را در پاسخ به شرایط تغییریافته ی تعادل انرژی تنظیم کند .سیگنالهای طولانی مدت مربوط به ذخایر انرژی بدن ، وضعیت هورمونی و سلامت عمومی می باشد و اغلب هورمونی هستند . سیگنالهای کوتاه مدت شامل هورمونهای روده ای و سیگنالهای عصبی از مراکز مغزی بالاتر و روده ، شروع و پایان وعده غذایی را تنظیم می کنند . هر دوی سیگنالهای کوتاه مدت و بلند مدت می توانند در مصرف انرژی تأثیر داشته باشند از طریق جریان عصبی سمپاتیک به بافت چربی قهوه ای و یا اثر بر ترشح هورمونهای مختلف هیپوفیز .

هسته های قوسی هیپوتالاموس (ARC ) ، که به عنوان هسته های قیفی شکل در انسان شناخته شده اند ، به نظر می رسد که نقش مهمی در دریافت و همامنگی چنین سیگنالهایی دارند . هسته های قوسی (ARC ) در پایه ( base ) هیپوتالاموس واقع شده اند و توسط سد خونی مغزی به صورت غیرکاملی ( incompletely ) از گردش خونی عمومی جدا شده اند که امکان دسترسی مستقیم به فاکتورهای خونی را می دهد . 2 نوع عمده از نورون های ARC وجود دارد که در تنظیم دریافت غذا د ر گیرند : 1- نورون های مهاری اشتها به نام POMC یا پرواوپیوملانوکورتین ( pro-opiomelanocortin ) 2- نورون های تحریک کننده اشتها که NPY ( Neuropeptide Y ) و AgRP ( Agouti-Related Peptide ) ترشح می کنند .

POMC مولکول پیش سازی است که پپتید آنورکتیک ( مهارکننده اشتها ) به نام هورمون محرک ملانوسیتی آلفا یا α -MSH (α-melanocyte-stimulating hormone  ) را افزایش می دهد . α –MSH آگونیست رسپتورهای ملانوکورتین-3 (MC3 ) و ملانوکورتین-4 (MC4 ) است . ( آگونیست ماده ای است که به رسپتور متصل و تحریک فیزیولوژیک آن را باعث می شود ) . انسان و حیواناتی که فاقد ژن POMC هستند در رسپتور MC4 دارند چاق و هیپرفاژیک هستند .(هیپرفاژی = پرخوری ).

 AgRP آنتاگونیست اندوژن رسپتورهای MC3 و MC4 است و تذریق مرکزی AgRP دریافت غذا را بطور چشمگیری افزایش می دهد ( آنتاگونیست رسپتور را مهار می کند ) . همچنین NPY یک عامل ارکسیژنیک ( افزاینده اشتها ) قوی است ، اگرچه اثراتش کمتر از AgRP باقی می ماند . NPY غذا خوردن را ، احتملاً از طریق رسپتورهای Y1 و Y5 تحریک می کند . البته در سایر سیستم های درون ریز هم تأثیر دارد . هر دو دسته های نورونی NPY∕AgRP  و POMC به سایر هسته های هیپوتالاموسی ترشح دارند ، مخصوصاً هسته حاشیه بطنی PVN ( paraventricular nucleus ) که در تنظیم دریافت غذا و مصرف انرژی مهم و بحرانی شناخته شده است . همچنین PVN  ورودی ها از سایر هسته های هیپوتالاموسی شامل ناحیه هیپوتالاموس جانبی ( Lateral Hypothalamic area ) ، هسته بطنی میانی ( Ventromedial nucleus ) و هسته پشتی میانی ( Dorsomedial nucleus ) ، را تحلیل می کند .

 

فاکتورهای آدیپوزتاتی

لپتین :

لپتین در سال 1994 کشف شد . لپتین توسط سلولهای چربی در بافت چربی سفید تولید و ترشح می شود و در پلاسما در غلظت های متناسب با توده چربی گردش می کند و نیمه عمر نسبتاً طولانی دارد . تزریق لپتین به صورت محیطی یا در CNS در جوندگان دریافت غذا و وزن بدن را کاهش می دهد . لپتین ترشح شده ی محیطی و اندوژن توسط انتقال فعال یا انتشار ساده وارد CNS می شود . لپتین مستقیماً نورون های قوسی  ارکسیژنیک NPY∕AgRP را مهار و نورون های آنورکتیک POMC را تحریک می کند . بنابراین لپتین به عنوان  یک حلقه فیدبکی در تنظیم چربی بدن عمل می کند . بچه هایی با نقص مادرزادی لپتین اشتهای بسیار زیادی دارند و چاق می شوند . تزریق لپتین اگزوژن این ناهنجاری ها را در انسان و موش( mice ) بهبود می دهد . با این وجود اکثریت انسان های چاق ژن های چاقی طبیعی دارند و سطح لپتین پلاسما بالاست که منعکس کننده توده چربی زیاد آنها می باشد و یک نوع مقاومت به لپتین در افراد چاق پیشنهاد می شود .

در حالی که نبود لپتین در خون – که در ارتباط با کاهش یا فقدان ذخایر چربی بدن می باشد – اثرات عمیقی در اشتها و وزن بدن داشته است ، سطوح بالای لپتین نتایج قابل مشاهده کمتری دارد . بنابراین لپتین می تواند نقش مهمی در طول دوره های گرسنگی بازی کند ، اما زمانی که غذا به راحتی در دسترس باشد اهمیت کمتری دارد .

انسولین :

انسولین نقشی مشابه لپتین دارد . اگرچه انسولین از آدیپوسیت ها ترشح نمی شود اما سطوح انسولین خون با سطح آدیپوزی بدن مرتبط می باشد . به نظر می رسد انسولین نورون های NPY∕AgRP را در هسته های قوسی هیپوتالاموس مهار می کند . تزریق انسولین در داخل بطن مغز I.C.V ( Intracerebroventricular ) در جوندگان دریافت غذا و وزن بدن را کاهش داده است و در مقابل تزریق آنتی بادی های انسولین دریافت غذا و وزن بدن را افزایش داده است . حیواناتی که نقص انسولین دارند هیپرفاژیک هستند .

 

هورمون های روده ای

افزایش گرسنگی قبل از وعده غذایی و کاهش بعد از آن نمی تواند با تغییرات جزئی در لپتین پلاسما توضیح داده شود . به طور مشابهی ، افزایش حاد انسولین بعد از غذا به نظر نمی رسد مستقیماً اشتها را کاهش دهد .

سیری بعد از غذا می تواند توسط سیستم حسگر روده ای توضیح داده شود ، که سیگنالهایی را از روده به مراکز اشتها در مغذ می فرستد . هد دوی سیگنالهای هورمونی و نورونی درگیرند . حضور غذا در معده رسپتورهای مکانیکی و شیمیایی را تحریک می کند تا سیگنال ها را از طریق فیبرهای آوران واگی به ساقه مغذ منتقل کنند .بارگیری معدی به طور وابسته به حجم دریافت غذا را در کوتاه مدت کاهش می دهد ، بدون آنکه با محتوی مواد مغذی مرتبط باشد . این امر پیشنهاد می کند که اتصاع معده در فرونشانی عصبی دریافت غذا مهمتر از محتوی می باشد . محتوی مواد مغذی در روده باریک نقش بیشتری بازی می کند و مسیرهای واگی را تحریک می کند که می تواند به سیری کمک کند . چنین سیگنالهای عصبی با سیگنالهای درون ریز از دستگاه گوارش هماهنگ می شوند . هورمون های روده ای نقش فیزیولوژیک مهمی در سیری بعد از غذا دارند . روده دارای یک جمعیت پراکنده از سلولهای درون ریز است چند هورمون را در پاسخ به تغییرات محتوی مواد مغذی لومن ، به خون آزاد می کند . شواهد اخیر نشان می دهد که هورمون های روده ای که در غلظتهای فیزیولوژیک تزریق شوند ، می توانند اشتها را در مدلهای انسانی و حیوانی تحت تأثیر قرار دهند .

کوله سیستوکینین ( CCK ) :

A

نقش CCK در ترشح پانکراسی و انقباض کیسه صفرا به خوبی شناخته شده و نیز CCK اندازه وعده غذایی را در یک رفتار وابسته به دوز در Rat  کاهش می دهد . CCK اولین هورمون روده ای بوده که اثرش در کنترل اشتها شناخته شد . اثرات آنورکتیک CCK در مطالعات ثابت شده است . حضور محصولات هضمی در لومن روده ترشح CCK از ابتدای روده باریک را تحریک می کند . به نظر می رسد اثرات آنورکتیک CCK توسط رسپتور  CCK  از طریق واگ انجام و با واگوتومی ( قطع تکانه های عصب واگ
) از بین می رود . تزریق آنتاگونیست های این رسپتور پیش از غذا اندازه وعده غذایی را در انسان و سایر گونه ها افزایش داده است . Rat هایی که فاقد این رسپتور هستند ، چاق می باشند و کاهش اشتهای آنها در پاسخ به CCK شکست می خورد . اگرچه تزریق متناوب CCK به Rat اثر آنورکتیک آن را حفظ کرده ، اما تغییرات کمی در دریافت غذای روزانه یا وزن بدن وجود دارد که در نتیجه خوردن های جبرانی در فواصل بین تزریق ها ست .

گرلین Ghrelin :

گرلین تنها هورمون محرک فعال اشتها به صورت محیطی می باشد که تاکنون کشف شده است . گرلین به طور قوی دریافت غذا و ترشح هورمون رشد را تحریک می کند . سطح گرلین پلاسما به طور معکوسی با وزن بدن ارتباط دارد و در انسان به دنبال کاهش وزن ، افزایش می یابد . منبع عمده گرلین خون معده است اما به مقدار کم از روده ، پانکراس ، هیپوفیز ، کلیه و جفت نیز تولید می شود . گرلین از 28 آمینواسید تشکیل شده که یک زنجیره جانبی آسیل به سرین موجود در موقعیت 3 متصل می شود . این گروه آسیل نورمال-اکتانوئیل ( n-octanoyl ) بوده و برای فعالیت های هورمون رشد مهم می باشد . گرلین به رسپتور محرک ترشح هورمون رشد (Growth Hormone Secretagogue Receptor : GHS-R ) متصل می شود . GHS-R به میزان بالایی در هیپوتالاموس ( هسته های قوسی ) بیان می شود اما در ساقه مغذ ، هیپوفیز ، دستگاه گوارش ، بافت چربی و سایر بافت های محیطی نیز دیده می شود .

ترشح گرلین در شرایط تعادل منفی انرژی مثل گرسنگی ( starvation ) ، کاشکسی ( cachexia ) ، بی اشتهایی عصبی ( anorexia nervosa ) افزایش می یابد . در حالی که بیان آن در شرایط تعادل مثبت انرژی مثل غذا خوردن ( feeding ) ، هیپرگلیسمی و چاقی کاهش می یابد . غلظت های گرلین خون در طول fasting افزایش می یابد و بعد از غذا سریعاً افت می کند . بنابراین گرلین می تواند در آغاز وعده غذایی درگیر باشد ، اگرچه کار اخیر نشان داده است که سطوح گرلین خون نمی تواند فاصله زمانی بین وعده ها را در انسان پیش بینی کند . هرچند به نظر می رسد دریافت کالری تنظیم کننده اصلی سطوح گرلین پلاسما باشد ، مکانیزم های دقیق تنظیم ترشح گرلین ناشناخته است . برخی پیشنهادات وجود دارد مبنی بر این که گلوکز خون و یا انسولین ترشح گرلین را فرو می نشاند . سطوح گرلین خون در افراد چاق پایین تر است ، که شاید یک مکانیزم فیدبکی برای کاهش اشتها را منعکس می کند .

اثرات ارکسیژنیک گرلین محیطی از طریق CNS انجام می گیرد . تزریق محیطی گرلین ، نورون ها را در هسته های قوسی و هسته های حاشیه بطنی PVN فعال می کند و تزریق داخل بطن مغزی I.C.V اشتها را افزایش می دهد . تزریق آنتی بادی های آنتی-گرلین به مغز Rat غذا خوردن را مهار می کند . اثرات ارکسیژنیک گرلین می تواند غیرمستقیماً توسط NPY و AgRP انجام گیرد . تزریق مرکزی گرلین نورون های NPY∕AgRP را فعال و بیان هیپوتالاموسی mRNA مربوط NPY را افزایش می دهد . تزریق محیطی و مزمن گرلین در Rat باعث هیپر فاژی و چاقی می شود .

 

پلی پپتید پانکراسی ( PP ) و پپتید YY ( PYY ) :

PP و PYY هورمون های روده ای آنورکتیک هستند که به خانواده پپتید گروه PP تعلق دارند و NPY نیز عضوی از آن است . هر 3 پپتید 36 آمینواسید دارد با ساختارهای پایه ای که تعدادی تیروزین به آنها متصل است . گروه PP یک شکل ساختاری مشترک سومین در تمام اعضا است و در اتصال و فعال سازی 6 زیرگونه رسپتور اتصالی به پروتئین G -  Y1 و Y2 و Y3 و Y4 و Y5  و Y6 – مهم می باشد که این رسپتورها اعمال فیزیولوژیک مشترک این خانواده را انجام می دهند .

پلی پپتید پانکراسی ( PP ) با رسپتورهای Y4 و Y5 باند می شود . غالباً در بخش برون ریز پانکراس وجود دارد و ترشح آن با دریافت غذا تحریک می شود . سطوح پلاسمایی آن بعد از غذا متناسب با دریافت کالری است . اگرچه سایر فاکتورها شامل : اتساع معده ، تون عصب واگی ، سطح گلوکذ خون و سایر هورمون های دستگاه گوارش ، نیز در ترشح آن تأثیر دارند . PP ترشح برون ریز پانکراس و انقباض کیسه صفرا را مهار می کند و ترشح اسید معده و تحرک دستگاه گوارش را تعدیل می کند . تزریق محیطی PP در جوندگان دریافت غذا دریافت غذا و تخلیه معده را فرو می نشاند . در مقابل تزریق مرکزی PP دریافت غذا و تخلیه معده را افزایش می دهد . با این وجود ، تزریق داخل وریدی PP دریافت غذا را در انسان بدون تأثیر بر تخلیه معده کاهش می دهد .

اثرات متضاد PP محیطی و مرکزی ممکن است فعال سازی زیرگونه های متفاوتی از رسپتور را نشان دهد تزریق محیطی آن نورون هایی در ناحیه Postrema – جایی که رسپتور Y4 به میزان بالایی وجود دارد – را فعال می کند . شاید PP مرکزی اثرات ارکسیژنیک خود را از طریق رسپتور Y5 ایفا می کند .

PP محیطی بیان هیپوتالاموسی NPY را افزایش داده و همچنین مصرف اکسیژن را بالا می برد و سیستم عصبی سمپاتیک را تحریک می کند که می تواند مصرف انرژی را افزایش دهد . PP پتانسیل خوبی برای استفاده درمان چاقی نشان می دهد .

PYY بعد از صرف غذا توسط سلولهای درون ریز روده ای تولید و به خون ترشح می شود . تزریق محیطی PYY جذب مایعات و الکترولیت ها را از ایلئوم افزایش می دهد و تحرک روده ای ، ترشحات معدی و پانکراسی و تخلیه کیسه صفرا و معده را مهار می کند . همچنین به عنوان منقبض کننده عروق عمل می کند.

PYY به همه رسپتورهای Y باند می شود . بیشتر دیده شده که PYY در سلولها ذخیره می شود و در گردش خون به فرم PYY3-36 است ( یک پپتید کوتاه شده 34 آمینواسیدی که با جدا شدن 2 آمینواسید از N – ترمینال تولید می شود ) .

PYY3-36 تمایل بالایی به Y2 و تمایل کمتری به رسپتورهای Y1 و Y5 نشان می دهد . تزریق محیطی PYY3-36 در دوزهای مشابه با سطوح آن بعد از مصرف غذا ، نورون ها را در هسته های قوسی فعال می کند و دریافت غذا مهار می شود . تزریق مستقیم در داخل هسته های قوسی نیز دریافت غذا را در Rat  کاهش می دهد . PYY3-36 آزاد شدن NPY را کاهش و منجر به افزایش فعالیت نورون های POMC می شود .

پپتید شبه گلوکاگون -1 و اکسینتومودولین :

GLP-1 و Oxm با فرایند پس ترجمه ای ژن پره پروگلوکاگون در CNS و روده و کولون تولید می شود . هر دو پپتید در پاسخ به دریافت مواد مغذی به خون ترشح می شوند و به نظر می رسد به عنوان سیگنالهای سیری عمل می کنند .

اعمال فیزیولوژیک GLP-1 شامل تحریک ترشح انسولین ، فرونشانی ترشح اسید معده و کند کردن تخلیه معده است . رسپتورهای GLP-1 در ساقه مغز ، هسته های قوسی ، PVN و بافت های مختلف محیطی وجود دارد . تزریق مرکزی GLP-1 به Rat دریافت غذا را مهار و نورون های PVN و ARC را فعال می کند . تزریق محیطی به Rat و انسان دریافت غذا را مهار و نورون های ساقه مغز را در Rat فعال می کند.

Oxm مانند GLP-1 ترشح اسید معده را مهار و دریافت غذا را کاهش می دهد . آنتاگونیست های GLP-1 اثرات آنورکتیک Oxm را مهار می کند و این امر پیشنهاد می کند که سیگنالهای Oxm از طریق رسپتور GLP-1 دریافت می شود . اگرچه Oxm و GLP-1 به طور یکسانی در کاهش دریافت غذا مؤثر هستند ، اما تمایل Oxm به رسپتور GLP-1 خیلی کمتر از خود GLP-1 است. بنابراین شاید رسپتور Oxm ناشناخته ای وجود داشته باشد . چنین رسپتوری باید مشابهت هایی با رسپتور GLP-1 داشته باشد ، زیرابا  آنتاگونیست GLP-1 ( exendin ) بلوکه می شود . تزریق محیطی Oxm نورون ها را در ARC فعال می کند و تزریق exendin در داخل ARC اعمال آنورکتیک Oxm محیطی را بلوکه می کند اما نه GLP-1 را . که این موضوع پیشنهاد می کند که Oxm و GLP-1 از مسیرهای متفاوتی دریافت غذا را کاهش می دهد . Oxm محیطی می تواند از طریق ARC دریافت غذا را کاهش دهد ، در حالی که GLP-1 از طریق ناحیه ی postrema در ساقه ی مغذ روی اشتها عمل می کند .

تزریق مزمن و مرکزی GLP-1 و تزریق محیطی و مرکزی Oxm باعث کاهش در وزن گیری می شود . حیوانات درمان شده با Oxm وزن بیشتری کم می کنند ، که پیشنهاد می کند که Oxm می تواند مصرف انرژی را نیز افزایش دهد .

در حالی که تزریق داخل وریدی GLP-1 در غلظت های فیزیولوژیکی در انسان اثر مهمی روی اشتها دارد ، ثابت شده است تنها سطوح پاتوفیزیولوژیکی Oxm دریافت کالری را کاهش می دهد . کار بیشتری نیاز است تا اهمیت فیزیولوژیک Oxm را در اشتهای انسان روشن کند . به طور جالبی ، تزریق Oxm در انسان سطوح گرلین پلاسما را کاهش می دهد که می تواند مسئول کاهش اشتهای مشاهده شده باشد .

در چند سال اخیر پپتید دیگری نیز شناسایی شده است به نام Obestatin ( ابستاتین ) که از سلولهای تولیدکننده گرلین ترشح می شود  و دریافت غذا را کاهش می دهد .

نوروپپتیدهای ارکسیژنیک : NPY ، AgRP ، MCH ، Galanin ، Ghrelin ، Orexin A & B ، Norepinephrine ، -Endorphinβ

نوروپپتیدهای آنورکسیژنیک :-MSHα ,corticopin-releasing hormone ، CCK ، Bombesin ، somatostatin ، Thyrotropin-releasing hormone  ، calcitonin-gene-released peptide ، Neurotensin ، Neuromedin U ،  GLP-1,2 ، serotonin ، Oxytocin

References:

 

·       Exp Physiol 89.5 (2004) pp 507-516 – “Gut hormones ih the control of appetite” , K.G Murphy & S.R.  Bloom

 

·       Molecular interventions ,volume2 ,issue8 , December 2002 ,pp 494-498 : “Ghrelin & the regulation of food intake & Energy Balance” Hiroshi Hosoda ,…

 

·       The FASEB journal , vol 18 , pp 439-456 , March 2004 : “Ghrelin,appetite,and gastric motility: the emerging role of the stomach as an endocrine organ” AKIO INUI,…

 

 

استاد راهنما :            دکتر رضا امانی

تهیه :                   علی حق ظاهری

 

                                                                        87.9.6موضوعات مرتبط: تغذیه Nutrition
[ شنبه نهم آذر ۱۳۸۷ ] [ 15:30 ] [ علی حق ظاهری ]
[ ]

اشتها و گرسنگی

تفاوت اشتها و گرسنگی را می دانید ؟

اشتها یک تمایل فیزیولوژیکی برای مصرف غذاعای خاصی است و به گرسنگی مربوط نیست . عوامل محیطی می توانند آن را تحریک کنند مثل دیدن یک کیک شکلاتی یا بوی قهوه . اشتها عموماً با حس های خوشایند متناسب با غذا مرتبط است و اغلب با اشتیاق برای غذاهای مخصوصی در غیاب گرسنگی ارتباط دارد . گرسنگی بیشتر یک حس فیزیولوژیک است که ما را به سمت پیدا کردن غذا و خوردن می کشاند . البته خیلی جاها این دو کلمه به جای هم به کار می روند ولی معنای آنها متفاوت است . علاوه بر عوامل محیطی ، ارتباط مغز ما با حوادث خاص شبیه جشن های تولد یا عیدها می تواند اشتهای ما را برانگیزد . معمولاً افراد در این شرایط بیشتر می خورند و یا از غذاهایی که خوردن آنها ممنوع است ، استفاده می کنند . برای بعضی افراد بودن در یک مکان خاص می تواند اشتها را بیشتر کند ، مثلاً در یک بازی بیسبال یا در سینما و تئاتر .  ممکن است دیگران با زمان روز یا با فعالیت هایی مثل تماشای تلویزیون یا مطالعه اشتهایشان بیشتر شود . بیشتر افراد یک افزایش در اشتها را در زمانی که تحت استرس هستند ، احساس می کنند . حتی بعد از یک وعده غذایی کامل که احساس پر بودن می کنیم ، اشتهای ما می تواند ما را به خوردن یک دسر لذیذ تحریک کند . اگر قصد کاهش وزن دارید یا ثبات وزن دارید این بسیار مهم است که بدانید آیا واقعاً گرسنه اید یا این که به سادگی یک اشتها دارید . اگر متوجه شدید که اشتها ست از تحریک و آزاد شدن اشتها دوری کنید . به عنوان مثال وقتی جلوی مغازه قنادی هستید بجای این که برانگیخته شوید که شیرینی بخرید بسادگی از آنجا دور شوید و احتمالاً وقتی به اتومبیلتان می رسید دیگر آن بوها و دیدن شیرینی ها را فراموش کرده اید . به یاد داشته باشید که اشتها یک مکانیزم فیزیولوژیک است و شما می توانید خودتان را تربیت کنید که محرک های آن را متوقف یا نادیده بگیرید تا از پیامدهای آن جلوگیری نمایید .

 منبع: Nutrition:An applied Approach, 2005موضوعات مرتبط: تغذیه Nutrition
[ چهارشنبه پانزدهم آبان ۱۳۸۷ ] [ 10:2 ] [ علی حق ظاهری ]
[ ]

اطلاعات تغذیه ای مغزها

از طریق لینک زیر می توانید محتوی مواد مغذی موجود در مغزها را بدانید .

http://haghzaheri.ali.2007.googlepages.com/Nuts.pps

 موضوعات مرتبط: تغذیه Nutrition
[ سه شنبه چهاردهم آبان ۱۳۸۷ ] [ 11:58 ] [ علی حق ظاهری ]
[ ]

سردردهاي ميگرني در كودكان چاق شديدتر هستند

يك پژوهش در آمريكا نشان داد كه شدت و تعداد دفعات بروز سردردهاي ميگرني و مزمن در كودكان چاق به مراتب بيشتر است.

به گزارش سرويس بهداشت و درمان ايسنا، ‌هرچه كودك يا نوجوان اضافه وزن بيشتري داشته باشد احتمال بروز سردردهاي شديد در وي افزايش مي‌يابد.

بر اساس اين گزارش، پژوهشگران توصيه كردند كه با كاهش وزن مي‌توان از شدت و تعداد اين سردردهاي شديد كاست.

اين پژوهش كه در هفت مركز سردرد اطفال انجام شده نشان داد كه 1/34 درصد از بيماران يا اضافه وزن دارند و يا با خطر آن مواجه هستند. اين آمار با نرخ مبتلايان به اضافه وزن در جمعيت كلي كودكان و نوجوانان مشابه است.

پژوهشگران اطلاعات به دست آمده از 913 بيمار را مورد تجزيه وتحليل قرار دادند. سپس پژوهش فوق سه ماه بعد و دوباره شش ماه بعد تكرار شد. بررسي نتايج تحقيقات نشان داد كه بين اضافه وزن و بروز سردردهاي ميگرني رابطه مستقيم وجود دارد.

اين يافته كه در مجله «سردرد» منتشر شده كاربردهاي مهمي براي اقدامات و درمانهاي كلينيكي خواهد داشت.

از اين پس پزشكان هنگام درمان كودكان مبتلا به سردردهاي شديد وزن آنها را نيز در نظر خواهند گرفت.

منبع : http://www.isna.ir/ISNA/NewsView.aspx?ID=News-1206170موضوعات مرتبط: تغذیه Nutrition
[ چهارشنبه هفدهم مهر ۱۳۸۷ ] [ 12:1 ] [ علی حق ظاهری ]
[ ]

power point سمینارهای دانشجویان تغذیه 84

با سلام و خسته نباشید خدمت همه دانشجویان عزیز و  هم رشته ای های عزیزتر

تو این بخش خواستم از بچه های تغذیه ۸۴ (که خودمم یکی از اونا هستم ) تشکر کنم که power point سمینارهاشونو در اختیار ما گذاشتن تا بذاریم تو وبلاگ

 

ارتباط مصرف چای و  سرطان

 

اثر اسیدهای چرب بلند زنجیر بر مغز و تغییرات ادراکی

 

آجیل ها و سلامت قلب

 

آنتی اکسیدان ها و حافظه

 

اسید فولیک و سرطان کولون

 

ارتباط بین تغذیه و ایمنی

 

پروبیوتیک ها

 

بررسی ارتباط تصویر ذهنی و وضعیت تغذیه ای در دانشجویان دانشگاه علوم پزشکی جندی شاپور اهواز

 

جانشین های چربی

 

اثر دیابت بر پوکی استخوان و افزایش خطر شکستگی در افراد دیابتی

 

کاهش وزن و روغن های MCT

 

اثر مکمل روی بر عفونت ها

 

تأثیرات گیاه زنجبیل بر سلامتی

 

زنجبیل و خواص درمانی آن

 

ارتباط سوء تغذیه ی جنینی با ایجاد دیابت در بزرگسالی

 

چاقی و رفلکس

 

اسید های چرب امگا 3 و بیماری های قلبی

 

تغذیه و سلامت پوست

 

اثر اسیدهای چرب امگا 3 بر اختلالات روانی

 

فناوری نانو در صنایع غذایی

 

 نور خورشید ، ویتامین دی و سرطان پوست

 

تولید فرآورده های لبنی کم کلسترول

 

لپتین و ارتباط آن با چاقی

 

کاربرد نانوتکنولوژی در تغذیه بالینی

 

عسل و التیام زخم ها

 

مواد غذایی مهندسی ژنتیکی

 موضوعات مرتبط: تغذیه Nutrition
[ سه شنبه دوازدهم شهریور ۱۳۸۷ ] [ 10:35 ] [ رحیم ابراهیمی ]
[ ]

هرم غذایی ایران و رهنمودهای غذایی ایرانیان

هرم راهنمای غذایی

رهنمودهای غذاییموضوعات مرتبط: تغذیه Nutrition
[ سه شنبه دوازدهم شهریور ۱۳۸۷ ] [ 10:14 ] [ علی حق ظاهری ]
[ ]

سرطان سینه

فاکتورهای تولیدمثلی به طور آشکاری با سرطان های سینه مرتبطند

بر اساس نتایج مطالعه ای ، فاکتورهایی از قبیل سن در یائسگی و عادت شیردهی می تواند بر پیشرفت انواع خاصی از سرطان سینه تأثیر بگذارد .مطالعات نمایه مولکولی زیرگونه هایی از سرطان سینه سینه را شناسایی کرده اند که می توانند با رسپتور استروژن (ER ) ، رسپتور پروژسترون ( PR ) و رسپتور فاکتور رشد اپیدرمال انسانی 2 ( HER-2 ) رده بندی شوند . فاکتورهای تولیدمثلی بطور منطقی می توانند به صورت متمایز با ریسک زیرگونه های مختلف سرطان سینه همبسته باشند زیرا این فاکتورها مداخله می کنند در آشکاری اثر هورمون های جنسی درونی .

ارتباطات بر اساس زیرگونه های مولکولی تغییر می کند . سنسن اولیه در شروع قاعدگی تنها با ریسک برای بیماری بیان زیاد HER-2 همراه است . در مقابل شیردهی به مدت 6 ماه تنها برای سرطان سینه لومینال  و بیماری منفی سه گانه محافظت کننده است .

فاکتورهای پیش بینی کننده برای بیماری لومینال سن بالا در یائسگی و استفاده از درمان هورمونی استروژن و پروژسترون است . تفاوتی بین زیرگونه ها در ریسک های مرتبط با زوجیت یا سن در اولین تولد زنده وجود ندارد .

فاکتورهای تولیدمثلی خاصی می توانند اثر بیشتری روی ریسک بیماری زیرگونه مولکولی خاص در مقایسه با دیگران داشته باشند .

منبع:   http://www.medscape.com/viewarticle/579581

 

 موضوعات مرتبط: تغذیه Nutrition
[ جمعه هشتم شهریور ۱۳۸۷ ] [ 11:52 ] [ علی حق ظاهری ]
[ ]

ورزش کنیم

احتمالاً زنان دارای اضافه وزن برای نگهداری کاهش وزن به ورزش نیاز دارند .

علاوه بر محدودیت دریافت انرژی , زنان چاق یا دارای اضافه وزن ممکن است روزانه 55 دقیقه ورزش به صورت 5روز در هفته برای نگه داشتن کاهش وزن 10% در مدت 2 سال نیاز داشته باشند . اهمیت فعالیت فیزیکی می تواند در نگهداری قابل توجه کاهش وزن کلینیکی افزایش یابد . توافق عام برای توصیه به فعالیت فیزیکی حداقل 30 دقیقه با شدت متوسط فعالیت در اغلب روزهای هفته یا 150 دقیقه در هفته است . یک توافق عمومی رشدکننده وجود دارد که ممکن است ورزش بیشتر برای زیاد کردن " کاهش وزن طولانی مدت "  ضروری باشد .

افزایش 275 دقیقه فعالیت فیزیکی در هفته در ترکیب با کاهش در دریافت انرژی در نگهداری کاهش وزن بیش از 10 % در زنان دارای اضافه وزن مهم است . نگهداری کاهش وزن به انجام پیوسته 2000 کیلو کالری فعالیت فیزیکی در هفته نیاز دارد .

 

          منبع : http://www.medscape.com/viewarticle/578296موضوعات مرتبط: تغذیه Nutrition
[ سه شنبه بیست و دوم مرداد ۱۳۸۷ ] [ 20:14 ] [ علی حق ظاهری ]
[ ]

در دوران امتحانات از مصرف غذاهای محرک بپرهیزید

 مواد کافئین دار مانند قهوه و نسکافه از جمله مواد تحریک کننده سیستم اعصاب مرکزی هستند که باعث بی خوابی، اضطراب و تپش قلب می شوند که برای امتحانات مناسب نیست.


موضوعات مرتبط: تغذیه Nutrition

ادامه مطلب
[ یکشنبه بیستم مرداد ۱۳۸۷ ] [ 11:8 ] [ رحیم ابراهیمی ]
[ ]

هیپرتانسیون

پرفشاری خون ( هیپرتانسیون )
و
تغذیه

v  پرفشاری خون یک مشکل بهداشتی شایع در کشورهای در حال توسعه است. این بیماری اگر درمان نشود بسیاری از بیماری هایی که با مرگ تدریجی همراه هستند را ایجاد  میکند مانند نارسایی احتقانی قلب ، نارسایی مزمن کلیه و بیماری عروق کرونر .

v  اغلب این بیماری “ مرگ ساکت “ گفته می شود چون افراد مبتلا به فشارخون می توانند سال ها بدون علایم بیماری زندگی کنند  و سپس دچار حمله قلبی و یا سکته شده و از پا درآیند .

v  پر فشاری خون احتمال ابتلا به بیماری عروق کرونر ، سکته قلبی و نارسایی کلیوی را افزایش می دهد.

v  هیچ  درمان قطعی وجود ندارد اما پیشگیری و کنترل بیماری میزان شیوع و بیماری های مرتبط را کاهش می دهد .

v  تأکید بر اصلاح شیوه زندگی نقش برجسته به رژیم غذایی هم در پیشگیری اساسی و هم کنترل فشار خون داده است .

v     پر فشاری خون به فاکتورهای تغذیه ای متنوعی بستگی دارد .

 

تعریف عمومی پرفشاری خون

فشارخون سیستولیک  140 میلیمتر جیوه

یا

فشارخون دیاستولیک 90 میلیمتر جیوه وبالاتر

و یا هردو باهم

میزان شیوع

شيوع فشارخون بالا درجوامع گوناگون متفاوت است وبرحسب جوامع ازحدود10 تا60 درصد متغيراست. هرچه فشارخون بيشتر باشد، خطر بيماريهاي قلبي عروقي بيشترو اميد به زندگي كمتراست .

شیوع در ایران :

مطالعات انجام شده در کشور ما حاکی از شیوع بالای فشار خون می باشد در مطالعه ای که توسط دانشگاه علوم پزشکی تهران در سالهای 70 – 1369 انجام گرفت ، شیوع فشار خون دیاستولی بالا در افراد بالای 15 سال ساکن تهران حدود 12 % و فشارخون سیستولی بالا حدود 15% برآورد شده است . در همین بررسی فشار خون دیاستولی  بالا در گروه سنی 65 – 35 در مردان 47  % و 55%   زنان ثبت شد.

شیوع در آمریکا :

در حدود 50 میلیون آمریکایی بالای 6 سال به پرفشاری خون مبتلا هستند و یا داروی ضد فشارخون مصرف می کنند. در کل 28% افراد بالغ آمریکا فشار خون بالا دارند.این بیماری در سیاه پوستان از شیوع بالاتری برخوردار است ( 37%در مردان و 37%در زنان )

        عوامل شیوع :

با افزایش سن ، شیوع فشار خون نیز افزایش می یابد . تا سن 55 سال شیوع در میان مردان نسبت به زنان بیشتر است اما بعد از سن 65سال میزان فشارخون بالا در زنان هر نژادی از مردان همان نژاد پیشی می گیرد .

چون با افزایش سن ، شیوع این بیماری بیشتر می شود بیشتر از نیمی از جمعیت بالغ مسن (65سال و بالاتر ) دچار این بیماری هستند . البته این موضوع به سبک زندگی فرد بستگی دارد و قابل پیشگیری است .

        توجه :

        32% افرادی که دچار این بیماری هستند از بیماری خود آگاه نیستند و 15% افراد آگاهی دارند  اما اقدام درمانی انجام نمی دهند .

عوارض و مرگ ومیر

   اگرچه اغلب بیماران پرفشاری خون علایمی ندارند اما پرفشاری خون بیماری بی خطری نیست . قلب و سیستم های کلیوی توسط فشارخون مزمن تحت تأثیر قرار می گیرند . فشارخون بالا علت اساسی مرگ 227.000 نفر از 2 میلیون مرگ در 1999 بود .

   میزان مرگ ومیر ناشی از پرفشاری خون در سیاهپوستان در حدود 4 برابر سفیدپوستان است .

        به تبع افزایش فشارخون بیماری های قلبی افزایش پیدا می کنند .

    50%از بیماران فشارخونی در اثر  بیماری عروق کرونر یا نارسایی احتقانی قلب ،33%از سکته و 10 تا 15%از نارسایی کلیه می میرند .

 

فاکتورهایی که پیش آگهی بد در پرفشاری خون هستند

نژاد سیاه

        جنس مذکر 

        فشارخون دیاستولیک مداوم بالاتر از mmHg 115

        سیگار کشیدن

        دیابت ملیتوس

        کلسترول بالا

        چاقی

        مصرف زیاد الکل

        علایم بیماری فشارخون بالا در ارگانهای هدف

پیشگیری اولیه

   پیشگیری اولیه از فشاری خون (هیپرتانسیون) می تواند تأثیر زیادی بر بهبودی کیفیت زندگی و کاهش هزینه های مربوط به کنترل و درمان پرفشاری خون و بیماری های مرتبط با آن داشته باشد .

   کاهش mmHg 3در فشار خون سیستولیک می تواند مرگ ومیر ناشی از سرطان را 8% وناشی از بیماری های عروق کرونر را تا 5% کاهش دهد .

   تغییرات متعددی در شیوه زندگی هم برای پیشگیری و هم برای درمان وکنترل فشار خون ضروری است .

        افراد باید تشویق شوند که شیوه ی سالمتری برای زندگی انتخاب نمایند .

ریسک فاکتورهایی که در پیشرفت پرفشاری خون نقش دارند

        فشارخون بالاتر از سطح نرمال

        مصرف زیاد نمک

        سابقه خانوادگی پرفشاری خون

        اضافه وزن

        عدم فعالیت فیزیکی

        مصرف الکل

فاکتورهای تغذیه ای درگیر در فشارخون

   تغییر4فاکتور قابل اصلاح در پیشگیری و کنترل بیماری نقش دارند . این 4 فاکتور عبارتند از : اضافه وزن مصرف زیاد نمک ، مصرف الکل وعدم فعالیت فیزیکی

        5 اقدام زیر شیوع پرفشاری خون کاهش می دهد :

(1)کاهش وزن به میزان 4.5 کیلوگرم و یا 5% از وزن بدن در افرادی که اضافه وزن دارند

 (2) پیروی از یک رژیم غذایی کم چربی

 (3)کاهش مصرف سدیم به 1800 میلی گرم در روز یا کمتر

 (4)محدود کردن مصرف الکل

 (5) افزایش فعالیت فیزیکی به 30دقیقه 3 بار در هفته

   یک رژیم غذایی غنی از میوه وسبزیجات،محصولات لبنی کم چرب و غذاهایی با چربی اشباع شده کم ، فشارخون را کاهش می دهد مه هم برا ی پیشگیری وهم کنترل بیماری مفید است .

کاهش فشار خون با رژیم غذایی

   رابطه ی نزدیکی بین چاقی و پرفشاری خون مشاهده شده است . کاهش وزن بخش اساسی کاهش فشارخون در افراد چاق رایا افرادی با اضافه وزن است .

   الکل فشارخون را بالا می برد  پس کاهش مصرف الکل در افراد الکلی می تواند فشار خون را کم کند .

        مصرف بالای سبزیجات نیز در این امر بسیار مفید است .

   به بیماران توصیه می شود از رژیم غنی از پتاسیم ، منیزیم ، فیبر ، کلسیم و پروتئین  داشته باشند ولی چربی اشباع شده و کلسترول را کاهش دهند .

        مصرف سدیم(نمک) بسیار محدود گردد .

درمان فشارخون در افراد سالخورده

   بیشی از نیمی از جمعیت مسن پرفشاری خون دارند ولی این بیماری نتیجه طبیعی روند پیری نیست خطر بیماری های قلبی در افراد پیر 2 تا 3 برابر افراد میانسال است . تغییر و اصلاح روش زندگی اولین قدم در درمان افراد مسن است .

   کاهش وزن و کاهش مصرف نمک به کمتر از 1800 میلی گرم در روز می تواند افراد چاق پیر را که به پرفشاری خون مبتلا هستند را از دارو بی نیاز کند .

   با بالا رفتن سن احساسطعم شوری نمک در افراد پایین می آید و بنابراین شخص مقدار نمک مصرفی خود را اضافه کرده و دچار پرفشاری خون می شود .

اصلاح روش زندگی جهت پیشگیری و کنترل پرفشاری خون

        کاهش وزن در صورت اضافه وزن

        محدودیت مصرف الکل

        افزایش فعالیت فیزیکی هوازی به 30-45 دقیقه در اکثر روزهای هفته

        کاهش سدیم مصرفی به کمتراز 2.4 گرم سدیم یا 6 گرم نمک در روز

        دریافت کافی پتاسیم در در رژیم غذایی

        تأمین مقدار کافی کلسیم ومنیزیم در رژیم غذایی

        ترک سیگار

        کاهش چربی های اشباع و کلسترول رژیم غذایی

 

REFERENCES

         Krause’s Food , Nutrition & Diet Therapy , 2004

         Nutrition and Dietetics for Health Care , Helen M. Barker , 2002

         Clinical Nutrition , Edited by Micheal J. Gibney ,… ,2005

 

تهیه :

        علی حق ظاهری

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

       

 موضوعات مرتبط: تغذیه Nutrition
[ سه شنبه هشتم مرداد ۱۳۸۷ ] [ 19:26 ] [ علی حق ظاهری ]
[ ]

چای و قهوه

چای و قهوه از سکته محافظت میکنند

یک مطالعه جدید پیشنهاد می کند , مصرف بالای چای و قهوه به صورت روزانه به نظر می رسد که مردان سیگاری را بر علیه حداقل یک نوع سکته حفاظت می کند .

این مطالعه جامع آینده نگر ملاحظه ای نشان داد که سیگاری های فنلاندی که 8 فنجان قهوه یا بیشتر در روز مصرف می کردند 23% ریسک انفارکتوس مغزی پاییتری داشتند , درحالی که آنهایی که 2 فنجان چای سیاه یا بیشتر به صورت روزانه می نوشیدند 21% ریسک این نوع سکته پایینتر بود نسبت به کسانی کمتر از این نوشیدنی ها استفاده می کردند یا اصلا نمی نوشیدند . پیوستگی ها به رسک فاکتورهایی از قبیل تاریخچه بیماری کرونری قلب وابسته بود .

این گزارش در June 2008 منتشر شده است .

فواید سلامتی آنتی اکسیدانها

هم قهوه و هم چای نوشیدنی های کافئین داری هستند که به طور وسیعی مصرف می شوند و گفته می شود هر دو فواید سلامتی آنتی اکسیدانی دارند . برای نمونه , تحقیق مشاهده ای پیشنهاد می کند که نوشیدن قهوه به طور معکوسی با سوء عمل اندوتلیوم و التهاب مرتبط است ( این موارد را کاهش می دهد ) و می تواند حساسیت انسولین را بهبود بخشد و ریسک دیابت نوع 2 را کاهش دهد . مثال برای چای , حاوی مقادیر یالای پلی فنولها ست که از اکسیداسیون LDL کلسترول جلوگیری می کنند و می توانند عمل پلاکت های خونی و سطوح پروتئین واکنشی C پلاسما ( به عنوان یک مارکر التهاب ) کاهش دهند .

نویسندگان این مطالعه گفتند : بعضی از این فواید سلامتی می توانند به پیشگیری از انفارکتوس مغزی تعمیم یابند . اثرات سودمند مصرف قهوه و چای مرتبط با ریسک انفارکتوس مغزی به طور بیولوژیکی قابل پذیرش هستند , زیرا قهوه و چای حاوی ترکیبات فنلی با خصوصیات آنتی اکسیدانی که می توانند از تصلب شراین جلوگیری کنند , هستند .

با این وجود که ارتباط بین مصرف نوشیدنی های کافئین دار و ریسک بیماری کرونری قلب به طور وسیعی مورد قرار گرفته است , این مطالعه از معدود مواردی است که ارتباط با ریسک سکته را بررسی کرده است .

افراد این مطالعه با مطالعه " پیشگیری از سرطان آلفا توکوفرول بتا کاروتن " مشترک بودند که تصادفی , دوسو کور , کنترل شده با دارونما بود که برای تعیین اینکه آیا آلفا توکوفرول , بتاکاروتن یا هر دو می تواند بروز سرطان در مردان سیگاری را کاهش دهد , طراحی شده بود . گروه شرکت کننده شامل 29.133 مرد فنلاندی بود با سن 50 تا 69 سال سال که حداقل روزانه 5 عدد سیگار می کشیدند و هیچ سابقه سکته نداشتند . از 1985 تا 1988 این مردان به آزمایش فراخوانی شدند که در 1993 پایان یافت .

در ابتدا شرکت کنندگان پرسشنامه ی مخصوص مشخصات زمینه ای عمومی را شامل سوابق پزشکی , سیگار کشیدن و فعالیت فیزیکی را کامل کردند . محققین قد , وزن , فشار خون , BMI محاسبه شده , سطوح بدست آمده ی کل کلسترول سرم و HDL کلسترول را اندازه گرفتند.

همچنین در شروع , محققان پرسشنامه های بسامد غذایی معتبرشده را جهت ارزیابی مصرف قهوه و چای سیاه برای سال قبل استفاده کردند . این اطلاعات توسط 26.556 شرکت کننده تصادفی فراهم شد . در 2 تا 5 سال بعد از تصادفی کردن , محققین از مردها پرسیدند که معمولا چگونه قهوه ی خود را تهیه کرده اند : صاف شده , جوشیده یا فوری . این اطلاعات برای 20.427 شرکت کننده در دسترس بود . اغلب از روش صاف شده ( 14.513 [ 71.1% ] ) یا جوشیده ( 4232 [ 20.7% ] ) استفاده کرده اند .

جهت محاسبه کل مصرف کافئین , محققین محتوی کافئین قهوه و چای را جمع کرده و آن را در مقدار مصرف ضرب کردند . برای محتوی کافئین آنها  mg\100ml80 قهوه و mg\100ml26 چای را استفاده کردند .

تقریبا 2.5 % از نمونه مطالعه هرگز قهوه نمی نوشیدند و تقریبا 64 % چای نمی نوشیدند . مصرف متوسط روزانه قهوه در بین مصرف کنندگان 5.7 فنجان بود .

مردهایی که مصرف قهوه بالایی داشتند کمی جوانتر بودند , بیشتر سیگار می کشیدند , فشار خون سیستولیک و دیاستولیک پایینتری داشتند , کمتر محتمل بود که سابقه دیابت یا بیماری کرونری قلب داشتند , بیشتر محتمل بود که از نظر فیزیکی فعال باشند و الکل و چای کمتری مصرف می کردند نسبت به افرادی با مصرف قهوه پایین .

در مقایسه با کسانی که چای مصرف نمی کردند , که اندکی کمتر سیگار می کشیدند , تا حدی بیشتر محتمل بود که از نظر فیزیکی فعال باشند و الکل بیشتر و قهوه کمتری مصرف کنند.

در آنالیزشان , محققین سکته های رخ داد , از زمان تصادفی کردن تا 31 دسامبر 2004 را حساب کردند . در طول 13.6 سال , 2702 انفارکتوس مغزی , 383 خونریزی داخل مغزی , 196 خونریزی تحت عنکبوتیه و 84 سکته مشخص نشده وجود داشت .

ارتباط با سایر انواع سکته

بعد از تعدیل برای سن و ریسک فاکتورهای قلبی – عروقی , هر دو مصرف قهوه و چای از نظر آماری به طور معنی داری ارتباط معکوس با ریسک انفارکتوس مغزی داشتند اما نه با سایر انواع سکته ها

جدول . ریسک چندگانه برای انفارکتوس مغزی برای بالاترین دسته در مقایسه با پایین ترین دسته مصرف قهوه و چای

 

Beverage

Relative Risk

95% CI

P for Trend

Coffee

0.77

0.66 - 0.90

< .001

Tea

0.79

0.68 - 0.92

.002

ارتباط معکوس بین مصرف قهوه و ریسک انفارکتوس حتی بعد از تعدیل برای سابقه دیابت و بیماری کرونری قلب , فشار خون , دریافت الکل , و تعداد سیگار کشیده شده محکم ماند . همچنین ارتباط به طور معنی داری با گروه سنی , شاخص توده بدن ( BMI ) , سطوح کلسترول تام سرم و HDL کلسترول یا فعالیت فیزیکی تغییر نکرد .

ارتباط مشابه بود علارغم اینکه متد تهیه قهوه جوشیده یا صاف شده بود . نیز نتایج بسیار شبیه بود هرچند افراد به مدت های کمتر از 10 سال یا 10 سال یا بیشتر از 10 سال مورد مطالعه بودند .

برای چای نیز , ارتباط بین مصرف و انفارکتوس مغزی با سن , یا ریسک فاکتورهای قلبی-عروقی به طور معنی داری تغییر نمی کند .

چون مطالعه پیشگیری سرطان آلفا توکوفرول بتاکاروتن تنها مردان سیگاری را شامل می شود , نویسندگان مطالعه نوشتند که نتایجشان قابل تعمیم به زنان و غیرسیگاری ها نیست . آن ها استنتاج کردند که این یافته ها نیاز به تأیید در سایر جمعیت ها , مخصوصاً زنان و غیرسیگاری ها دارد .

با وجود این اثرات فیزیولوژیک مثبت , مدرک متناقضی وجود دارد برای اینکه آیا مصرف چای و قهوه می تواند ریسک بالینی شیوع سکته  را کاهش دهد . مطالعه جاری این بحث را در یک گروه بزرگ مردان سیگاری مورد خطاب قرار می دهد .

 

منبع : Medscape

 موضوعات مرتبط: تغذیه Nutrition
[ دوشنبه سی و یکم تیر ۱۳۸۷ ] [ 12:48 ] [ علی حق ظاهری ]
[ ]

رهنمود غذایی

رهنمود های غذایی از انجمن تغذیه ایران :

 

 • باید در انتخاب و مصرف مواد غذایی به تنوع , اعتدال و تعادل توجه کرده و مصرف مواد غذایی روزانه را طوری تنظیم کنند که وزن مطلوب خود را حفظ کنند .
 • باید سعی کنند , برنامه های ورزشی مانند پیاده روی را به طور مرتب حداقل 3 روز در هفته  هر بار به مدت 30 تا 40 دقیقه انجام دهند .
 • مردم باید با مصرف بیشتر میوه ها , سبزی ها , حبوبات و نانهای سبوس دار , دریافت فیبر غذایی روزانه را افزایش دهند .
 • از مصرف شیر , ماست و پنیر کم چرب ( کمتر از 2.5 % ) در برنامه های غذایی غافل نشوند .
 • باید از مصرف چربی های جامد تا حد ممکن اجتناب کنند .
 • از سرخ کرن مواد غذایی پرهیز و در صورت نیاز به روغن , سعی شود از روغن مایع یا روغن زیتون استفاده شود .
 • باید گوشت سفید مانند مرغ و ماهی بیشتر مورد استفاده قرار گرفته و از مصرف زیاد فرآورده های گوشتی مانند سوسیس و کالباس خودداری شود .
 • مصرف قندهای ساده مانند قند , شکر , شیرینی و شکلات باید محدود شود .
 • باید از مصرف زیاد نمک خودداری کرده و حتی الامکان بر سر سفره غذایی از نمکدان استفاده نکنند .
 • نباید از نوشیدن روزانه 6 تا 8 لیوان آب در روز غافل ماند .

 موضوعات مرتبط: تغذیه Nutrition
[ سه شنبه یازدهم تیر ۱۳۸۷ ] [ 12:21 ] [ علی حق ظاهری ]
[ ]

اشتباه نکنیم نان بربری سبوس دار نیست !

[ جمعه هفتم تیر ۱۳۸۷ ] [ 21:31 ] [ علی حق ظاهری ]
[ ]

درخواست همکاری

باعرض سلام و خسته نباشید

در نظر داریم گروه ترجمه ای برای وبلاگ انتخاب و به صورت هفتگی مقالات معتبر در زمینه تغذیه و پزشکی را ترجمه و در وبلاگ ارائه نماییم .با توجه به نزدیکی زمان امتحانات این کار از نیمه دوم تیرماه شروع خواهد شد .  علاقمندان می توانند با آدرس میل زیر مکاتبه نمایند .

       haghzaheri.ali.2007@gmail.comموضوعات مرتبط: تغذیه Nutrition
[ یکشنبه بیست و دوم اردیبهشت ۱۳۸۷ ] [ 13:45 ] [ علی حق ظاهری ]
[ ]

RDA

برای دسترسی به جداول RDA به لینک زیر مراجعه نمایید .

RDA & DRIsموضوعات مرتبط: تغذیه Nutrition
[ یکشنبه بیست و یکم بهمن ۱۳۸۶ ] [ 9:40 ] [ علی حق ظاهری ]
[ ]

سوء تغذیه

مصرف تنقلات عامل اصلی سوء تغذیه

برنامه غذایی نامناسب و مصرف بی رویه تنقلات فاد ارزش غذایی نظیر پفک ، نوشابه و چیپس ؛ موجب بروز سوء تغذیه در میان کودکان و نوجوانان می شود .کودکان بخصوص در سنین قبل از 5 سالگی به علت رشد سریع جسمی و مغزی باید مواد مغذی مورد نیاز را از طریق غذاهای اصلی تامین کنند ، در صورتی که انواع تنقلات با پر کردن معده کودک و کم کردن اشتها ، فرصت تغذیه با غذاهای مغذی را از کودک می گیرد .

چربی ها ، مواد نگهدارنده و رنگ های شیمیایی در بعضی از مواد غذایی در ایجاد سوء تغذیه کودکان نقش بسزایی دارند ، لذا توصیه می شود والدین از غذاهای حاضری کمتر استفاده کنند .

سوء تغذیه در کودکان بسرعت سبب اختلال در رشد مغزی ، کاهش ضریب هوشی ، افت یادگیری و کاهش مقاومت بدن در مقابل بیماری ها می شود و از این راه عوارض  جانبی خود را در سالهای آینده گسترش می دهد .

مصرف چهار گروه اصلی غذایی شامل گوشت ها ، نان ، غلات ، ی و میوه جات در غذای روزانه کودکان و نوجوانان تأثیر بسزایی در سلامت آن ها و جلوگیری از بروز سوء غذیه دارد.موضوعات مرتبط: تغذیه Nutrition
[ دوشنبه یکم بهمن ۱۳۸۶ ] [ 23:47 ] [ علی حق ظاهری ]
[ ]

کلسترول

مبارزه با افزايش كلسترول 

چگونه می توان با افزایش كلسترول خون مقابله كرد

كلسترول چیست؟
كلسترول یك ماده نرم و مومی شكلی است كه یك نوع چربی به شمار می رود و در خون و همه بافتهای بدن شما وجود دارد كلسترول در ساختمان غشای سلولها، برخی هورمونها و.... شركت دارد و وجود آن برای سلامت بدن ضروری است. كلسترول بدن از دو راه بدست می آید: راه اول و عمده ترین منبع كلسترول، كلسترولی است كه كبد خود انسان تولید می كند. راه دوم كلسترولی است كه از خارج بدن تأمین می شود و عمدتاً با خوردن غذاهای حیوانی مانند تخم مرغ، گوشت و شیر فراهم می گردد. البته خوردن چربیهای اشباع شده ( نوع دیگری از چربیها كه بیشتر خاستگاه حیوانی دارند) نیز به تولید بیشتر كلسترول توسط بدن كمك می نماید.

انواع كلسترول: كلسترول در جریان خون به دو شكل اصلی انتقال می یابد: یكی كلسترول «بد» ( كلسترول LDL) كه غلظت بالای آن با افزایش رسوب كلسترول در دیواره ی رگهای خونی و تصلب شرایین (مستعد شدن برای بیماریای قلبی ـ عروقی) همراه است و باید سعی شود كه میزان آن در خون كاهش یابد. دوم كلسترول « خوب» ( كلسترول HDL) كه با انتقال كلسترول اضافی خون به كبد ، سبب دفع آن از بدن می گردد. بنابراین غلظتهای بیشتر كلسترول « خوب» با بروز كمتر بیماریهای قلبی ـ عروقی همراه است.

عوامل مؤثر بر غلظت كلسترول خون:
نوع و مقدار مواد غذایی
وزن بدن
فعالیت بدنی
ارث : وراثت و ژنها نقش مهمی در وضعیت كلسترول خون دارند.
سن و جنس : افزایش غلظت كلسترول خون معمولاً در حوالی 20 سالگی آغاز می شود. زنان پیش از یائسگی ، غلظت كلسترول كمتری نسبت به مردان همسن خود دارند.

اگر غلظت كلسترول خون بالا باشد ، چه كار باید كرد؟
اگر نتایج آزمایش خون خود را گرفتید و كلسترول آن بالاتر از میزان طبیعی بود مضطرب نشوید! پزشك در این رابطه به شما كمك خواهد كرد. اگر غلظت كلسترول خونتان در محدوده طبیعی باشد، پنج سال بعد این آزمایش را تكرار نمایید.

آیا تنها كلسترول بالا باعث ابتلا به بیماریهای قلبی ـ عروقی می شود؟
خیر. كلسترول بالا تنها یكی از عوامل خطرزا برای ابتلا به بیماریهای قلبی ـ عروقی است . عوامل دیگر عبارتنداز: سیگار كشیدن
بیماری قند (دیابت)
فشار خون بالا
جنس مذكر
تركیب شدن دو عامل یا بیش از دو تا از عوامل خطرزای قلبی ـ عروقی ، احتمال پیدایش این بیماریها را افزایش می دهد.
اگر غلظت كلسترول خون بالاتر از حد طبیعی باشد ، چه باید كرد؟
بهتر است بدانید روزانه چه مقدار چربی مصرف می كنید اگر این مقدار بالاست، باید میزان چربی دریافتی را كاهش دهید. كاستن از میزان چربی به ویژه چربی های اشباع شده ، افزون بر اینكه راه خوبی برای كنترل غلظت كلسترول است، یك وضعیت سلامت را نیز در فرد ایجاد می كند. در افرادی كه غلظت كلسترول خون فقط با رژیم غذایی پایین نمی آید ، باید از داروها استفاده نمود.

چگونه می توان كلسترول خون را پایین آورد؟
نخستین گام در كاهش كلسترول خون ، رعایت رژیم غذایی مناسب و ورزش است . توجه داشته باشید هر نوع ماده غذایی كه بیش از مقدار مورد نیاز مصرف شود، ممكن است به چربی تبدیل و در بدن ذخیره گردد.
چه نكاتی را در برنامه غذایی خود باید در نظر گرفت؟
اولین قدم این است كه چربی های آشكار در مواد غذایی را جدا كنید و چربی های اشباع یعنی چربی هایی كه در دمای اتاق جامد هستند مانند شیر پرچربی ، خامه ، كره ، پنیر پرچربی، پوست مرغ و چربی گوشت را كمتر مصرف نمایید.
سعی كنید میزان مصرف چربی به ویژه چربی های اشباع را در رژیم غذایی خود كاهش دهید.
از مصرف غذاهای چرب و با كلسترول بالا نظیر مغز، جگر، دل، كله پاچه ، زرده تخم مرغ ، كره ، روغن نارگیل ، روغن حیوانی، شكلات ، شیرینی های خامه دار، كیك، سیب زمینی سرخ شده، سوسیس وكالباس اجتناب نمایید. به جای چیپس از سیب زمینی (ساده پخته شده) استفاده كنید و برای طعم دادن مقدار كمی كره روی آن بگذارید یا اندكی نمك و فلفل به آن بیفزایید.
ماهی و مرغ چربی مضر كمتری دارند و منابع غذایی خوبی هستند. البته از سرخ كردن ماهی و مرغ در مقدار زیادی روغن بپرهیزید بهتر است ماهی و مرغ بصورت كبابی ، آب پز یا بخاریز مصرف شوند.
شیر و انواع لبنیات كم چربی استفاده كنید.
سبزیها و میوه ها چربی كمی دارند و همچنین یك منبع سرشار از ویتامین ها هستند. بنابراین از این مواد زیاد مصرف نمایید.
در صورت استفاده از چربی ، از چربی های غیر اشباع مانند روغن ذرت ، كنجد، آفتابگردان ، سویا و زیتون استفاده كنید.

پخت سالم غذا با چربی ها و روغن ها:
نه تنها غذاهایی كه انتخاب می كنید، باید از نوعی باشند كه میزان چربی آنها كم است، بلكه باید طوری غذاها را بپزید كه میزان چربی آنها نیز كم باشد.
ـ نخستین گام، مصرف كم روغن در حین پخت مواد غذایی است؛ برای مثال زمانی كه می خواهید گوشت یا ماهی بخورید، بهتر است آنها را در فر طبخ نمایید.
ـ تمام چربی های آشكار را جدا كنید و پوست مرغ را پیش از مصرف جدا نمایید. ( پوست مرغ سرشار از چربی است).
ـ سس سالاد كم چربی و ترجیحاً بدون چربی مصرف نمایید بهتر است به جای سس سالاد از آب لیمو استفاده كنید.
ـ از مصرف زیاد نمك بپرهیزید.
ـ به جای گوشت قرمز تا حد امكان از گوشت سفید به ویژه گوشت ماهی استفاده كنید.
ـ برای تهیه غذاهای خود از عدس، لوبیا ، نخود و دیگر حبوبات بهره بگیرید.
ـ از نانهای با آرد سبوس دار مثل سنگك بیشتر استفاده كنید.

راهنمای مصرف غذا: از این غذاها بیشتر استفاده كنید

شیر كم چربی و بدون چربی ، ماست ( 2-1%چربی) یا پنیرهای تهیه شده ازشیر یا ماست بدون چربی
قسمتهای بدون چربی گوشت
به صورت كباب بدون پوست،نیم پز یا آب پز و بوقلمون ـماهی ، گوشت مرغ
(بدون خامه و كرم) ـكپك و شیرینی كم چربی ـ سس مایونز كم چربی ، سس سالاد كم چربی(مصرف در حد متعادل)
ـروغن آفتابگردان و روغن زیتون ، روغن ذرت و روغن سویا
(مصرف در حد متعادل) ـ آجیل
(گردو ، بادام و... )
از این غذاها كمتر استفاده كنید :شیر پرچربی ، پنیرهای پرچربی، خامه ، بستنی ، خامه ترش
قسمتهای پرچربی گوشت، مغز، كله پاچه ، جگر، دل، زرده تخم مرغ
، پیتزا
انواع سوسیس، كالباس ـ گوشت بوقلمون روغن زده شده
ـ گوشت مرغ یا ماهی سرخ شده،
ـ كیك و شیرینی پرخامه
ـ ـ سس مایونز و سس های سالاد (پرچربی) كره، روغن حیوانیـ روغن نارگیل ، روغن های جامد
كنسرو ماهی، میگو

راهنمای مصرف كربوهیدرات ها و مواد فیبردار استفاده كنید:
از این غذاهابیشتر ـ نان غلات كامل، برنج،ماكارونی و غذاهای مشابه
ـ سبزی های تازه ، كنسروشده یا منجمد شده بدون سس مثل نخود فرنگی ، سیب زمینی، ذرت هویج ، كلم ، گوجه فرنگی ، كدو
ـ میوه ها مانند سیب ، انواع برگه انواع توت ، آلو، كشمش ، پرتقال ، انگور
ـ حبوبات از قبیل عدس و انواع لوبیا
ـ بیسكویت های كم چربی

این غذاهاكمتر استفاده کنید:
ـ بیسكویت های كرمدار و پر چربی ، پیراشكی ، شكلات و بستنی
ـ غلات طبخ شده یا روغن نارگیل خامه یا كره طبخ شده باشند
ـ سبزیهایی كه با سسهای محتوی
ـ غذاهای سرخ شده ـ انواع كپك های میوه ای ـ دسر های مختلف
غذاهایی كه دارای مقدار زیادی
گوشت باشند

ـ انواع چیپس مصرف غذا بیرون از منزل:
باید به دقت غذاهای روزانه خود را بررسی كنید. این كار را حتی زمانی كه غذاهای بیرون ازمنزل را صرف می كنید ، نیز انجام دهید. انتخاب غذاهای كم چربی به معنی خوردن فقط نان و آب نیست. شما می توانید غذاهای متنوع و لذت بخشی میل كنید.

روشهای دیگر برای كاهش خطر بروز سكته های قلبی و مغزی:
در حالی كه غلظت بالای كلسترول در پیدایش حملات قلبی و سكته های مغزی نقش مهمی دارد، این عامل فقط یكی از عوامل خطرزای قلبی ـ عروقی است. عوامل خطرزا در جدول صفحه بعد آورده شده اند.


 
عامل خطرزا: سیگار نكشید
فشار خون بالا
.
فقدان فعالیت های بدنی
افزایش وزن بیش از حد

سیگار نكشید: اگر شما سیگاری هستید، قطعاً بهترین اقدام برای حفظ سلامتتان ترك سیگار است. مهمترین علت بیماریهای قلبی - عروقی در افراد سیگاری، استعمال دخانیات است. در واقع 30 درصد تمام مرگ و میرهای ناشی از آسیب عروق كرونر، مربوط به مصرف سیگار است. استعمال دخانیات میزان كلسترول خوب (HDL) را كم می كند اگر سیگار می كشید و كلسترول خونتان بالاست یا دیگر عوامل خطرزا در شما وجود دارد، احتمال ابتلا به بیماریهای قلبی ـ عروقی در شما زیاد است. بنابراین با اراده ی خود بكوشید تا هر چه زودتر، مصرف سیگار را كم و سپس قطع نمایید.

كنترل فشار خون: فشار خون بالا اغلب با رژیم غذایی صحیح و تغییر شیوه ی زندگی كنترل می شود. در صورت نیاز، پزشك برای شما قرصهای كاهنده فشار خون نیز تجویز خواهد كرد.

انجام فعالیت بدنی: فعالیت منظم ورزشی یكی از بهترین راههای مراقبت از قلب است. ورزش غلظت تری گلیسرید را كاهش می دهد و سطح كلسترول HDL یا كلسترول « خوب» را افزایش می دهد. ورزش باعث كاهش وزن و تقویت قلب می گردد. در مورد نوع ورزش با پزشك خود مشورت نمایید.

كاهش وزن: وزن متناسب یك عامل مهم در سلامت قلبی ـ عروقی است. اضافه وزن می تواند سبب افزایش كلسترول LDL و كاهش كلسترول HDL شود. با نظر پزشك خود و رعایت مواردی كه ذكر شد، سعی كنید تا حد امكان اضافه وزن خود را كاهش دهید.

 موضوعات مرتبط: تغذیه Nutrition
[ جمعه بیست و هشتم دی ۱۳۸۶ ] [ 13:3 ] [ علی حق ظاهری ]
[ ]

هپاتیت

هپاتیت

امیدواریم این متن بتواند سوالات شما را در زمینه هپاتیت پاسخ بگوید.
آن چیزی كه هر بیمار مبتلا به هپاتیت احتیاج به دانستن آن دارد.
چرا كبد شما اینقدر مهم است؟
كبد شما یكی از مهمترین اعضای بدن است ، كبد نقش حیاتی در زندگی شما ایفا می كند. وظیفه اولیه كبد تصفیه هر چیزی است كه شما می خورید. كبد درمراقبت از عفونتهای كمك می كند و میكروبها و سایر مواد سمی زا خون شما خارج كرده و به حفظ سلامت شما كمك می كند. همچنین كبد مسئول ذخیره انرژی برای به حركت درآوردن عضلات و كنترل قند خون و تنظیم كلسترول و نیز مسئول كنترل چندین هورمون و آنزیم دیگر است.


هپاتیت چیست؟ به التهاب و تورم كبد هپاتیت گفته می شود. هپاتیت ویروسی در اثر ویروسهای مختلفی ایجاد می شود كه منجر به تورم كبد می شوند. مهمترین انواع هپاتیت ویروسی هپاتیت های AوBوC می باشند. هپاتیت CوB می توانند آسیب كبدی مزمن ایجاد كنند.
هپاتیت ویروسی (HAV) A : HAV با خوردن غذا یا نوشیدن آبی كه با ترشحات انسانی آلوده شده ایجاد می شود. تخمین زده می شود كه هر ساله در آمریكا حدود 000/150 نفر دچار هپاتیت A می شوند در كشور ما نیز اكثرافراد تا سن 35 سالگی در معرض این ویروس قرار می گیرند.

چه كسی در خطر ابتلا به هپاتیت A است؟ موارد زیر احتمال ابتلا به این هپاتیت را افزایش می دهند:
*زندگی كردن در خانه فرد مبتلا
*پرستاری از بیمار مبتلا به هپاتیتA
*تماس جنسی با فرد مبتلا
*مسافرت به مناطقی كه هپاتیتA در آنجا شایع است

*كسانیكه از نظر شغلی با مواد غذایی سروكار دارند.

* افرادی كه سوزن سرنگهای آلوده را به كار می برند.


علایم عفونت با هپاتیت A كدامند؟ همانند سایر ویروسهای مسبب هپاتیت فردی كه با هپاتیت A آلوده می شود ممكن است هیچ شكایتی نداشته باشد این موضوع بخصوص برای بچه های زیر 2 سال صادق است. بهر حال بعضی از آنها علایم شبیه آنفلوآنزا از قبیل خستگی ، تهوع ، استفراغ و درد در ناحیه كبد دارند علایمی كه كمتر دیده می شوند عبارتنداز:

 ادرار پر رنگ
مدفوع سفید رنگ
تب
بیشتر افراد حداك
ثر ظرف 6 ماه بهبود می یابند.

ویروس هپاتیت (HBV) B: ویروس هپاتیت B یكی از جدی ترین انواع هپاتیت را سبب میشود. این بیماری شایعتر و بسیار مسری تر از ایدز است. تقریباً 2/1 میلیون آمریكایی با HBV آلوده هستند و در كشور ما حدود 2 میلیون نفر آلوده به این ویروسند و از این تعداد سیصد هزار نفر مبتلا به هپاتیت B شده اند . هپاتیت B ممكن است در حدود 5% بیماران به یك بیماری مزمن ( كه بیش از 6 ماه طول می كشد) تبدیل شود اگر بدون درمان رها شود ، خطر بروز سیروز ( فرسودگی كبد) و سرطان كبد افزایش می یابد.

چه كسی در معرض ابتلا به بیماری هپاتیت B است؟ افرادیكه در معرض آلودگی با ویروس هپاتیت B هستند عبارتنداز:
كارگزاران بهداشتی
افرادی كه از نظر جنسی بی بند و بارند.

كسانیكه از مواد مخدر تزریقی استفاده می كنند.

 افرادی كه خالكوبی كرده اند.
افرادی كه خون یا فراورده های خونی آلوده دریافت كرده باشند.
بیماران هموفیلی
افرادی كه در تماس نزدیك با شخص آلوده هستند مثل اعضای خانواده

كسانیكه با شخص آلوده تماس جنسی دارند
تقریبا در یك سوم موارد منشا عفونت ناشناخته باقی می ماند.

علائم هپاتیت B چه چیزهایی هستند؟ بیشتر افرادی كه هپاتیت B می گیرند علایم و شكایات مشخصی ندارند. اما بعضی افراد علائم شبیه آنفلولانزا از قبیل : بی اشتهایی ، تهوع و استفراغ ، تب ، ضعف ، خستگی و درد شكم خفیف دارند. علائمی كه كمتر دیده می شوند عبارتنداز : پررنگ و زود شدن پوست و چشمها ( یرقان ) ، تنها راه برای كشف افراد مبتلا انجام آزمایش خون است.

ویروس هپاتیت (HCV) C: تقریبا 5/3 میلیون آمریكایی مبتلا به HCV هستند. در ایران حدود 000/200 نفر به این ویروس آلوده هستند. این نوع هپاتیت در بیشتر مبتلایان مزمن می شود. همانند هپاتیت B مزمن ، اگر بدون درمان رها شود هپاتیت مزمن C ، شانس زیادی برای تبدیل به سیروز، سرطان كبد یا احتمالاً نارسایی كبد را خواهد داشت. هم اكنون نارسایی كبد بدلیل هپاتیت C اصلی ترین دلیل پیوند كبد در ایالات متحده است.

چه كسی در خطر آلودگی با هپاتیت C است؟ راههای ابتلا به هپاتیت C نظیر آنهایی است كه برای هپاتیت B نام برده شده به اختصار : افرادی كه خون یا فراورده های خونی آلوده دریافت می كنند.
خالكوبی
كارگزاران بهداشتی و معتادین به مواد مخدر تزریقی
بیماران دچار نارسایی كلیوی كه همودیالیز می شوند
افرادی هستند كه در معرض ابتلا به هپاتیت C قرار دارند
.
باز هم در بیش از یك سوم بیماران راه انتقال هرگز مشخص نمی شود.


علائم هپاتیت C چیست؟ بیشتر افرادی كه هپاتیت C گرفته اند علامت و شكایت مشخصی ندارند. اما بعضی افراد علائمی شبیه انفولانزا دارند كه عبارتنداز: بی اشتهایی ، تهوع و استفراغ ، تب ، ضعف ، خستگی و درد خفیف شكم. علائمی كه كمتر دیده می شوند شامل ادرار پر رنگ و زردی چشمها و پوست می باشند. همانند هپاتیت B تنها راه كشف موارد مثبت از طریق آزمایش خون است.

چه درمانی برای معالجه بیماری بكار می رود؟ پزشك ممكن است برای شما اینتر فرون الفا تجویز كند كه داروی ایمن و مؤثری برای درمان هپاتیت مزمن BوC در بیماران با بیماری كبدی جبران شده می باشد. شروع درمان با اینتر فرون الفا می تواند باعث تاخیر در پیشرفت بیماری شود. نمی تواند پیشگویی كند كه چه وقت بیماری پیشرفت خواهد كرد. هر چقدر شما سریعتر درمان را شروع كنید شانس بیشتری برای جلوگیری از عوارض جدی بیماری دارید. به منظور بهره مندی كامل از درمان با اینتر فرون الفا شما باید دستورات پزشكتان را پیگیری كنید و درمان را به همان مدتی كه او برایتان تجویز كرده است ادامه دهید.

درمان با اینتر فرون الفا چیست و چگونه عمل می كند؟ یك پروتئین است كه سلولهای مختلف بدن در هنگام ابتلا به عفونتهای ویروسی آن را ترشح می كنند تا در برابر عفونت مقاوم كنند. درمان با اینترفرون الفا ، نوعی از اینترفرون انسانی را به اینترفرونی كه بدنتان خودش آن را می سازد ( برای تحریك بیشتر سیستم ایمنی ) اضافه می كند. استفاده از این دارو می تواند سبب بروز علائمی شبیه آنفولانزا شود ، كه ممكن است دلالت بر موثر بودن درمان باشد. در حال حاضر دقیقاً معلوم نشده است كه چگونه این درمان در معالجه هپاتیت مزمن B C, عمل می كند. اینترفرون الفا ممكن است با حمله ویروس هپاتیت عمل كند ، یا ممكن است سیستم ایمنی بدن را طوری تنظیم كند كه در غلبه بر ویروس كمك كند .

نحوه درمان با اینترفرون الفا چگونه است؟ درمان با اینتر فرون الفا بوسیله تزریق است. شما می توانید آن را خودتان تزریق كنید یا آنكه پزشك ، پرستار یا فرد دیگری این كار را برایتان انجام دهد. میلیونها نفر درست مثل شما تزریق را هر روز خودشان انجام می دهند. به خاطر داشته باشید كه بعد از چند تزریق ، این كار برای شما آسانتر خواهد شد. درمان با اینترفرون الفا را بكار ببرید ، و مطمئن شوید بزودی به آن عادت خواهید كرد.

آیا درمان با اینتر فرون الفا عوارض هم دارد؟ شایعترین عوارض جانبی درمان با اینترفرون الفا علایم شبیه آنفولانزا هستند كه معمولاً بعد از چند هفته كاهش پیدا می كنند. این عوارض شامل تب ، لرز و دردهای عضلانی است. این عوارض در شروع درمان شایع هستند و نباید شما را بترسانند. اگر شما سوالی درباره عوارض ایجاد شده برای خودتان یا درباره درمان دارید، برای اطمینان ، با پزشك خود تماس بگیرید. مهم است كه بخاطر داشته باشید هر چند كه ، درمان می تواند در ابتدا شما را ، ناراحت كند اما احتمال پاك شدن بدن از ویروس در افرادی كه دچار این عوارض می شوند بیشتر است. خیلی مهم است كه شما مطابق آنچه پزشكتان تجویز كرده است درمان را ادامه بدهید. تنها در این صورت است كه شما می توانید بیشترین بهره را از درمان با اینتر فرون آلفا ببرید.

چكار كنم تا از بعضی عوارض جانبی رها شوم؟ برای رهایی از بعضی عوارض جانبی اینترفرون الفا از دستورات زیر پیروی كنید
:
الف ) ضد دردها از قبیل استامینوفن یا ایبوپروفن می توانید برای جلوگیری یا آرام بخش نسبی تب و درد بكار روند
ب ) تزریق اینترفرون الفا به هنگام خواب به شما اجازه خواهد داد تا در زمان بروز علایم شبیه آنفولانزا خواب باشید.
ج
)
انرژیتان را حفظ كنید : بكوشید تا بیشتر استراحت كنید.
د ) به اندازه كافی مایعات بنوشید : قبل از درمان و طی درمان مایعات كافی بنوشید. ه
)
غذاهای متعادل بخورید : از وجود مقدار كالری لازم در هر وعده غذایی اطمینان داشته باشید. و
)
به چیزهای مثبت فكر كنید : دورنمای فكری سالمی داشته باشید.

آیا می توانم سایرین را آلوده كنم؟ اكثر افراد مبتلا به هپاتیت می توانند دیگران را آلوده سازند . هپاتیت BوC معمولا از طریق تماس با خون یا فراورده های خونی آلوده یا سوزن یا چیزهای تیز دیگر از قبیل تیغ و ماشین ریش تراشی از فردی به فرد دیگر انتشار یابند. همچنین هپاتیت B با استفاده مشترك از مسواك یا سوهان ناخن می تواند منتقل شود. واكسن برای كمك به محافظت افراد در مقابل هپاتیت B در دسترس است. پزشكتان ممكن است توصیه كند همه افراد خانواده شما واكسینه شوند. هپاتیت C به ندرت از طریق جنسی ، از طریق مادر به نوزاد یا سایر افراد خانواده انتشار می یابد و در این مورد واكسنی وجود ندارد.

آیا هپاتیت بر روند زندگی من تأثیری خواهد داشت؟ اولین چیزی كه باید به خاطر داشته باشید این است كه تنها شما گرفتار این بیماری نیستید. بیش از 4 میلیون نفر در ایالات متحده با یكی از انواع هپاتیتهای ویروسی آلوده هستند. در كشور ما بالغ بر تعداد 5/2 میلیون نفر با ویروسهای هپاتیت آلوده هستند و بیشتر این افراد از مشكل خود مطلع نیستند. اگر چه شما تحت درمان با انترفرون الفا هستید ، می توانید كار كنید و حتی مسافرت كنید . فقط همیشه دارو را به همراه داشته باشید. طرز تلقی شما نسبت به بیماری و چگونگی پذیرش آن عواملی است كه وضعیت شما را تعیین خواهد نمود. هر چقدر دید مثبت تری داشته باشید وضعیت عمومی شما بهتر خواهد بود. فقط به خاطر بسپارید كه صبوری و پایداری در درمان به شما كمك خواهد كرد تا حداكثر بهره را از اینتر فرون ببرید.

داروهای جدید داروهای متعددی برای هپاتیت BوC بكارگرفته شده اند. موفقترین آنها تاكنون لامیوودین ( برای هپاتیت B ) و ریباویرین ( برای هپاتیت C ) بوده اند. در زیر به معرفی این داروها می پردازیم
:
لامیوودین لامیوودین یك داروی خوراكی است كه به تنهایی می تواند ویروس هپاتیت B را از بین ببرد. میزان تأثیر این دارو نیز در حدود 40-30% است .(درست مثل انترفرون) البته پس از شروع درمان ویروس در اكثر موارد از بین می رود اما با قطع آن مجدداً عود می كند . این دارو بسیار داروی مطمئنی است و عوارض جانبی آن ناچیز است . حسن دیگر آن خوراكی بودن آن است. اما متأسفانه هنوز بسیار گران است، مدت مصرف دارو حداقل 12 ماه می باشد.
ریباویرین
ریباویرین یك داروی خوراكی ضد ویروسی است كه مصرف همزمان آن با انتر فرون در درمان هپاتیت C موثر است این دارو در حال حاضر نباید به تنهایی مصرف شود. مهمترین عارضه آن از بین رفتن گویچه های قرمز خون می باشد كه ممكن است تا ده درصد مواد منجر به قطع دارو گردد. بنابراین هنگام مصرف ریباویرین در فواصل منظم باید توسط پزشك معاینه شوید و آزمایشهای لازم را انجام دهید. مدت مصرف این دارو 12-6 ماه می باشد این دارو نیز بسیار گران قیمت است.

 موضوعات مرتبط: تغذیه Nutrition
[ جمعه بیست و هشتم دی ۱۳۸۶ ] [ 13:2 ] [ علی حق ظاهری ]
[ ]

ویتامین ث

VIT.C

برای مطالعه اصل مقاله به لینک بالا مراجعه نمایید اما خلاصه را ترجمه کرده ایم  که برای دسترسی بر روی ادامه مطلب کلیک کنید...موضوعات مرتبط: تغذیه Nutrition

ادامه مطلب
[ سه شنبه سیزدهم آذر ۱۳۸۶ ] [ 14:38 ] [ علی حق ظاهری ]
[ ]

سرماخوردگی

با شروع فصل پاييز سرماخوردگي همچون يك اپيدمي گروه‌هاي سني مختلف را در برمي گيرد.

اين روزها اغلب افراد از گلودرد ، ريزش آب بيني و سرفه و عطسه شديد شكايت دارند كه بسياري ازاين افراد علت اين علايم را سرماخوردگي اعلام مي‌كنند.

تاكنون بيش از ۲۰۰نوع ويروس شناخته شده است كه به دستگاه تنفسي فوقاني اثر مي‌گذارند و باعث سرماخوردگي مي‌شوند.

در اغلب موارد سرماخوردگي‌ها خفيف هستند و به طور معمول براي حدود يك هفته باقي مي‌مانند.

علايم سرماخوردگي به طور معمول دو تا سه روز پس از ورود ويروس به بدن ظاهر مي‌شود.

گلودرد، گرفتگي و يا ريزش آب بيني، سرفه، عطسه ، درد قسمت‌هاي دست و پاست. خستگي، ريزش آب از چشم‌ها و مشكلات خوابيدن از جمله علايم سرماخوردگي است.

در صورتي كه اين علايم، بيش از يك هفته باقي بمانند و با سردرد شديد، ضعف، از دست دادن اشتها و تهوع نيز همراه باشد احتمال اين كه بيماري به علت ويروس آنفلوانزا باشد بيشتر است.

بايد توجه كرد كه در موارد عفونت‌هاي ويروسي دستگاه تنفسي فوقاني، علت بيماري را نمي‌توان برطرف كرد و فقط درمان علايم امكان پذير است.

به هنگام سرماخوردگي استراحت زياد، مصرف فراوان مايعات و قرقره كردن آب نمك ولرم به بهبود علايم كمك مي‌كند.

مصرف قرص‌هاي مسكن به رفع سردرد و كاهش تب كمك مي‌كنند. تنها در مواردي كه به دنبال عفونت ويروسي، عفونت باكتريايي نيز بروز مي‌كند، آنتي‌بيوتيك‌ها مفيد واقع مي‌شوند.

بايد در مورد كودكان، سالمندان، زنان باردار و افرادي كه دچارمشكلاتي ازقبيل ديابت و بيماري‌هاي كليوي هستند بيشتر دقت كرد.

گاهي اوقات، براي گروه سالمندان (در خطر) به منظور پيشگيري از ابتلا به عفونت، استفاده از واكسن توصيه مي‌شود.

تغذيه سالم علاج و عامل جلوگيري‌كننده از ابتلاي افراد به سرماخوردگي است. براي اين كه سيستم ايمني بدن به بهترين نحو به وظيفه‌اش كه مبارزه عليه ويروس‌هاي سرماخوردگي و آنفلوانزا است، عمل كند بايد مواد مغذي حياتي را دريافت كند. مصرف پرتقال، انواع توت، فلفل دلمه‌اي، توت فرنگي، سيب زميني و سبزيجات برگ سبز از قبيل انواع كلم،دريافت زياد و منظم ويتامين ث به كاهش بروز، شدت و طول مدت سرماخوردگي كمك مي‌كند.غلات سبوس‌دار و حبوبات، منابع غذايي خوبي براي ويتامين‌هاي گروه ب هستند،عدم مصرف اين مواد در بدن سبب بروز عفونت‌هاي مكرر دستگاه تنفسي فوقاني مي‌شود. مصرف سير كه داراي آهن و روي است، سبب تقويت سيستم ايمني و كمك به كاهش خطر عفونت‌هاي ويروسي مي‌شود.

افرادي كه زياد دچار سرماخوردگي مي‌شوند،  ماهي قباد، قزل‌آلا ، ماهي‌هاي روغني ،دانه كدو حلوايي و روغن شاه‌دانه كه غني از اسيدهاي چرب امگا ۳هستند، مصرف كنند. همچنين دانه كنجد، تخمه كدو حلوايي و آفتاب‌گردان منابع غني اسيدهاي چرب امگا ۶هستند و اين اسيدهاي چرب در مبارزه عليه عفونت‌هاي سرماخوردگي به سلول‌هاي دستگاه تنفسي كمك مي‌كنند. غذاهاي آماده بسته‌بندي شده و كنسروهااز لحاظ ويتامين‌ها و مواد معدني فقير هستند، بنابراين به جاي مصرف اين نوع غذاها بهتر است از انواع ميوه و سبزيجات تازه، گوشت، ماهي، غلات، مغزها و دانه‌ها استفاده شود.

 استفاده از بخور براي رفع گرفتگي بيني كمك مي‌كند و براي اين كار، به مدت ۱۰دقيقه سر را بر روي بخارات يك ظرف آب در حال جوشيدن بگيريد.بهتر است دستمال يا حوله‌اي را روي سر بگذاريد واين عمل را سه بار در روز تكرار كرد. همچنين مي‌توان مقداري روغن "منتول" يا "اوكاليپتوس "به آب در حال تبخير اضافه كرد تا موجب تسهيل عمل تنفس شود."

خلاصه مطالب

علائم سرماخوردگی چیست؟

آب ریزش و گرفتگی بینی، گلودرد، بی تابی و التهاب از علائم عمده آن است. بیشتر اوقات گلودرد به تنهایی و جدای از سرماخوردگی، خود یك علامت جدی است مثل گلودرد استرپتوككی( میكروبی) كه احتیاج به تشخیص پزشكی و درمان با آنتی بیوتیك دارد. وقتیكه عفونت ویروسی است، آنتی بیوتیك ها تأثیری در بهبود سرماخوردگی ندارند.

 

درمان سرماخوردگی چگونه است؟

محیط مرطوب و گرم، باعث تسریع بهبود می شوند. كسانیكه به سختی دچار سرماخوردگی می شوند، بایستی استراحت كنند. داروهای بازكننده گرفتگی بینی مانند پزودوفدرین و فنیل فرین، بطور موقت بینی را باز می كنند، اما اغلب مجدداً بینی دچار گرفتگی می شود.

برای حفظ تعادل آبی و تسهیل جریان ترشحات بدن، بایستی مقدار زیادی مایعات نوشید. اگر سرفه شدید یا خطرناك باشد، داروهای ضد سرفه مثل دكسترومتورفان، خصوصاً برای خواب راحت، تجویز می شوند.

درغیراینصورت ، برای خارج ساختن ویروس های عفونی و ترشحات جمع شده در گلو، بایستی خلط را دفع كرد و نبایستی آن را در گلو نگه داشت.

 

توصیه های غذایی مفید:

زیاده روی در مصرف شكر، چربی و الكل به سیستم ایمنی بدن آسیب می زند، هر چند كه از چگونگی تاثیر این موادغذایی در طول دوره ی سرماخوردگی اطلاع دقیقی در دست نیست.موضوعات مرتبط: تغذیه Nutrition
[ دوشنبه پنجم آذر ۱۳۸۶ ] [ 11:17 ] [ علی حق ظاهری ]
[ ]

هرم تغذیه

هرم غذایی 

هرم

1- چربيها، روغنها و شيريني جات (در مصرف آنها امساك كنيد)

2- گوشت قرمز، مرغ، ماهي، تخم مرغ، آجيل جات، لوبيا (3-2 واحد) يك واحد شامل:90-60 گرم گوشت لخم ماهي، مرغ و قرمز و يا 2/1 فنجان لوبياي پخته و يا 2 عدد تخم مرغ و يا 2/1 فنجان آجيل جات.

3- شير، ماست و پنير (3-2 واحد) يك واحد شامل: 1 فنجان شير و يا ماست و يا 2 برش از پنير  و يا 2/1 يك فنجان بستني.

4- ميوه جات (4-2 واحد) يك واحد شامل: يك عدد سيب، پرتغال و يا موز متوسـط و يــا 2/1 فنجان كمپوت ميوه و يا 2/1 فنجان آب ميوه.

5- سبزيجات (5-3 واحد) يك واحد شامل: 1 فنجان سبزي خام و يا پخته شده و يا 4/3 فنجان عصاره سبزيجات.

6- نان، برنج، اسپاگتي و حبوبات (11-6 واحد) يك واحد شامل: 2 تكه نان و يا 60 گرم حبوبات و يا 2/1 فنجان برنج و يا ماكاراني پخته.موضوعات مرتبط: تغذیه Nutrition
[ دوشنبه پنجم آذر ۱۳۸۶ ] [ 9:59 ] [ علی حق ظاهری ]
[ ]

دیدگاه اسلام

[ دوشنبه پنجم آذر ۱۳۸۶ ] [ 9:55 ] [ علی حق ظاهری ]
[ ]